Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Diaspora

Me personalitetet Shqiptare në Argjentinë

Nga Moza Boletini Tetor 2018, Buenos Aires   Gjatë qëndrimit disa ditor në Argjentinë për takimet e G20, pata rast të njihem nga afër me intelektualët e patriotët shqiptarë në Buenos Aires, Etleva dhe Genc Llupi. Kishin mbërritur në

SABIJE DERVISHI – VESELI DHE ROMANET E SAJ TË BOTUARA NË AMERIKË!..

  Nga Skifter Këlliçi …Dukuri që me të vërtetë bën krenar çdo shqiptar kudo që jeton. Sepse Sabija, lindur dhe rritur më 1967 në fshatin Livadhi pranë Strugës,shkuarnë Prishtinë, ku ka kryer shkollën e mesme, shtrënguar nga

“KULAK” DHE BURG PËR FLAMURTARIN E VATRËS”, JAHO SINAN ISLAMI

Rreth monografisë së Malko Zace kushtuar Jaho Sinan Islamit Nga Kadri Tarelli Nata e dimrit sado që të jetë e gjatë, dielli i ditës do ta përflakë Popullore       Kohët e fundit autori Malko Zaçe,

Në takimet e G20-tës në Buenos Aires

Nga Klara Matja Tetor 2018, Argjentinë.   Viti 2018 shpalosi axhendën e takimeve të G20 në Buenos Aires, Argjentinë, ku në program të saj ishin përfshirë samiti i gruas, rinisë, OJQ dhe medias, të cilat më pas nxorrën

Mësimi i gjuhës amtare, detyrë e shenjtë e çdo mërgimtari

Duke lexuar  librin VEPRA 2 “ARSIMI SHQIP NË SUEDI” të Hysen Ibrahimit Nga Viron Kona “Se Zoti vet e tha me gojë,/Që kombe shuhen përmbi dhe`,/Po Shqipëria do të rrojë,/Për të, për të luftojmë ne.”  (Nga “Himni

Ngritja e përmendores Adem Demaçit në Nju-Jork ide fisnike

Nga Gjekë Gjonaj Nisma e grupit nismëtar  për ngritjen e një shtatoreje ( përmendoreje) Adem Demaçit në Nju – Jork  është  lajm i mirë  dhe i gëzueshëm për të gjiithë shqiptarët kudo që ndodhen. Kjo ide e 

SHHK “SALIH ÇEKAJ“ NË ZVICËR LAJMËRON

Kete artikull mund të lexohet më mirë në PDF     NGA ZVICRA E shtunë, 29 Frytor (Shtator) 2018 SHHK“SALIH ÇEKAJ“ NË ZVICËR LAJMËRON PËR: Mjetet e mbledhura në Zvicër për ngritjen e memorialit Dr. Ibrahim Rugova

T’ia rikthejmë Prizrenit Shqiptarizmën e Humbur

Nga Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë “Trojet e Arbrit”   Thirrje e Shoqatës se Intelektualeve Shqiptarë “Trojet e Arbrit” për përkrahje financiare për ndërtimin e Monumentit të Gjergj Kastriotit- Skënderbeut dhe ndërtimit te Muzeut Kombëtar me emrin Gjergj

ME INTELEKTUALIN E TALNTUAR PROF. MUHARREM JAKUPI

Nga Qatip Mara   E kam njohur në vitet 70-të të shekullit të kaluar në qytetin e Selenicës Vlorë.Prindërit e tij të urtë,të dashur ishin gjitonë me familjen e motërs sime.Babai tij kishte sfiduar vështirësitë e shumta.

Dita e parë e Shkollës Shqipe “Alba Life”, New York filloi me plot sukses për vitin akademik 2018 të -2019 të

Nga Keze Kozeta Zylo   Në këtë ceremoni nderoi me pjesëmarrjen e saj Konsullja e Shqipërisë në New York znj.Najada Sojli E shtuna e shtatorit në Staten Island ishte një ditë plot diell dhe cicërima zogjsh në