Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Diaspora

KLIMA E INVESTIMEVE NË KOSOVË

Nga Petrit Aliaj   Me dt 10.11.2018 nën përkujdesjen e konsullit të përgjithshëm të Republikës së Kosovës në Milano zotit Adrian Andreja u organizua një sesion informues me biznesmenë të fushave të ndryshme nga rajoni i Lombardisë.

DIMRI I PARË AMERIKAN PA MID’HAT FRASHËRIN TONË TË MADH

Nga Ilir Hysa PhD Sot, këtu në bregun verilindor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, n’a mbërriti dëbora e parë e sezonit. Ndodh që, teksa bien si me përtesë, flokët e dëborës së bardhë të ngacmojnë kërshërinë

RIATDHESIMI I ESHTRAVE TË MID’HAT FRASHËRIT – NJË PËRCJELLJE DINJITOZE NGA NJU JORKU

Nga Frank Shkreli Të shtunën që kaloi, më 10 Nëntor, 2018, në Nju Jork, më saktësisht në Qendrën Nënë Tereza, pranë Kishës Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, u zhillua ceremonia për riatdhesimin e eshtrave të Mid’hat Frashërit. 

Një vlerësim i merituar!

Nga Klara Matja* Nëpërmjet shtypit shqiptar, mësova lajmin se në Tiranë, Presidenti i Shqipërisë Z. Ilir Meta dekoroi nje gazetare dhe aktiviste të të drejtave të njeriut. Ndala dhe pashë me kujdes fotot në internet, ishte mikja

Në Montreal, Kanada u zhvillua takimi i dytë i bizneseve dhe profesioneve shqiptare

Mori pjesë edhe ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Shkëlqesia e Tij zoti Ermal Muca Nga Ajet Nuro Ndonëse komuniteti shqiptar që jeton në Montreal është një komunitet relativisht i ri, ai ka ditur të përshtatet dhe integrohet

Malokët e Manhatanit

Nga Ilir Seci Kisha lanë takim te dentisti në Manhattan, aty afer ku punoj, me shkue gjate pushimit që mos me humbe kohen, nji rruge e dy pune si i thone fjales.  Mbasi kreva punë, prita per

Një libër me mozaik poezish si Bukuroshja e Durrësit

(Marrë nga parathënia e librit “Graviteti i shpirtit” me autore Ermira Mitre) Nga Këze Kozeta Zylo   Nuk e kishja menduar se ëndërrimet rinore herë tokësore e herë qiellore një ditë dhe mund të bëheshin realitet e

UJVARA HIDHËRUESE E VAJTIMIT TË TRE BREZAVE NËNË, BIR, NIP

Nga Qatip Mara Me dhimbje  po shkruajë për tragjedinë e trefishtë të humbjes së jetës të vendlindjes sime Kropisht,,nëna e katër fëmijëve Shqiponja Ferik Malaj, e djalit të ri  Haxhi Bilbil Malaj dhe nipit fëmijë engjellor Flavio

Statuja e bardhë

Skicë nga Viron Kona “Lirinë nuk ua solla unë, por e gjeta në mesin tuaj.” Gjergj Kastrioti Skënderbeu Në maj të vitit 2011, ndodhesha i ftuar në qytetin Boras të Suedisë, në një ceremoni përuruese të libri

GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU SI UDHËRRËFYES I SHQIPTARËVE DHE SHËMBULL I SHKËLQYER I DIASPORËS

Nga Frank Shkreli   Në kuadër të aktiviteteve të Vitit Mbarëkombëtar 2018, kushtuar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar të Shqiptarëve, në Prishtinë po mbahet një konferencë me pjesëmarrje nga