Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Gjyshi im, vatrani Jaho Sinani

Këtë shkrim ia kushtoj nënës sime Lules që gjithë jetën n’a  edukoi dhe vazhdon të n’a edukoj me respektin për gjyshin tonë, me idenë se ai kishte punuar e More »

Flamuri!

Flamuri!

Nga Fritz Radovani FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT 6 PRILL 1911 DEDË GJO’ LULI NGRITI FLAMURIN NË BRATILË 28 NANDOR 1912 ISMAIL QEMALI NGRITI FLAMURIN NË VLONË VITI I KASTRIOTIT  More »

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

NËNË TEREZA PERSONIFIKON ASPEKTET MË TË MIRA TË NJERËZIMIT

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit midis njerëzve Nga Frank Shkreli   Në Vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) ka miratuar një More »

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

DEMONSTRATAT E VITIT 1968 – ZGJIM KOMBËTAR

Nga Idriz Zeqiraj   “Historia fillon me ne”, – thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo More »

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!

Nga Frank Shkreli “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirë i rinisë së tij.” Desiderius Erasmus   Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e More »

 

Category Archives: Arti – Kultura

POETI I MIRËNJOHUR IKU ME GUXIMIN E HESHTJES

FATOS ARAPI, EMËR I LARTË, NJË NGA ETËRIT E POEZISË BASHKËKOHORE SHQIPE Nga MSc. Albert HABAZAJ Poeti Fatos Arapi (1929-2018) iku me guximin e heshtjes, të lundrojë mes yjesh, me ecjen e dritës që s’ndalet … Iku

FATOS ARAPIT

Nga Luan Çipi Të kundronim, Tosi, të ndiqnim nga larg Gjer në Bullgari, kur nise vargëzimin Përmendsh i mësonim çdo strofë e çdo varg Na mbushje me shpresë, na shtoje gëzimin. Rilindi Naimi, Lasgushi, Asllani Shpërthente talenti

Libri 173 i poetit Adem Zapllusha

Koment letrar nga poeti vlonjat Luan Çipi   Kush e lexon këtë fillim titulli (LIBRI 173) do mendoj se bëhet fjalë për ndonjë bibliotekë të pasur familjare, që ka 173 libra, ose se kaq është (173), botimi

SABIJE DERVISHI – VESELI DHE ROMANET E SAJ TË BOTUARA NË AMERIKË!..

  Nga Skifter Këlliçi …Dukuri që me të vërtetë bën krenar çdo shqiptar kudo që jeton. Sepse Sabija, lindur dhe rritur më 1967 në fshatin Livadhi pranë Strugës,shkuarnë Prishtinë, ku ka kryer shkollën e mesme, shtrënguar nga

KU ISHTE BALTA ?

NGA At PJETER MESHKALLA S.J.: HIPOKRIZIA (VAZHDON PJESA E III)               III.  TË  KAM  GJETË  !                   Të kam gjetë, hipokrizi, në çerdhët që ké: Labirintët tueja janë pa krye, por me çka pashë e

Mësimi i gjuhës amtare, detyrë e shenjtë e çdo mërgimtari

Duke lexuar  librin VEPRA 2 “ARSIMI SHQIP NË SUEDI” të Hysen Ibrahimit Nga Viron Kona “Se Zoti vet e tha me gojë,/Që kombe shuhen përmbi dhe`,/Po Shqipëria do të rrojë,/Për të, për të luftojmë ne.”  (Nga “Himni

Një motër e paharruar

Në pesëvjetorin e ndarjes nga jeta Nga Reshat Kripa    Drita Pelingu, një emër i paharruar për ne. U mbushën pesë vjet që ti je ndarë, motra ime. Ti ike, ike në mes të duartrokitjeve të qindra

Odhise Paskali, babai i skulpturës shqiptare

Esse nga Luan Çipi Odhise Paskali lindi në në fshatin Kozhan, Përmet më 22 Dhjetor 1903. Artisti i Popullit, Odhise Paskali mund të cilësohet pa mëdyshje si themeluesi i skulpturës shqiptare dhe një nga personalitetet më të

Ante`

Nga Viron Kona   Më ka mbetur në mendje kujdesi që tregojnë suedezët për mjedisin, drurët dhe gjelbërimin. E pyeta Sadulla Zendelin – Dajën1), nëse edhe në qytetin Nybro ku ai kishte punuar 27 vjet mësues i

Dy artikuj të Kolë Macës në shtypin italian

Nga Qerim Vrioni   Një nga fotografët më të shquar shqiptar të gjysmës së parë të shekullit të kaluar, mbetet pa dyshim Kolë Maca (1882-1945). Mësimet e para në lëm të “dhomës së errët”, ai i mori