Viti Ri 2018 : Vjen “Goditja” e parë për OKB-në, nga Shtetet e Bashkuara – shkurtuar me 285 milionë dollarë buxhetin

Nga Beqir SINA –  OKB

” Shtetet e Bashkuara do të “marrin parasysh” vendet që “e kanë respektuar” Amerikën në votën OKB ” –  Shqipëria rrezikon të humbë  27,479,989 dollarë

UN – NEW YORK : Ka pasur disa protesta globale pasi Presidenti Trump njoftoi synimin e tij për të lëvizur Ambasadën e SHBA në Izrael në Jeruzalem, por kjo mund të rezultojë të jetë një gjë e mirë për ekonominë e Amerikës në qoftë se Shtëpia e Bardhë bën mirë për kërcënimin e bërë ndaj vendeve që kundërshtojnë masën, shkruan për Daily Call Benny Johnson.

Ai thotë se ky veprim zyrtarisht e njeh qytetin si kryeqytetin e Izraelit. Jeruzalemi është konsideruar prej kohësh si një pikë e nexehtë bisedimesh midis Izraelit dhe Palestinës, që daton nga pushtimi ushtarak i Izraelit në qytetin historik gjatë luftës “Gjashtëditore Six – Day War”.

Masa e guximshme e administratës Trump, ndezi reagimin ndërkombëtar, aq shumë sa që u desh edhe një Dekleratë që u paraqit në Kombet e Bashkuara, nga Turqia, Presidenti Taip Edogan, dhe Konferenca Islamike e Blloku 57 shtete OIC , e cila është quajtur si referendumi, që dënonte vendimin e  Presidentit Donald Trump dhe SHBA.

Nikki Haley tha se Shtetet e Bashkuara do të “marrin parasysh” vendet që “e kanë respektuar” Amerikën duke votuar në favor të rezolutës dhe Presidenti Trump, dhe tha hapur se vendet që nuk votojnë me SHBA do të kenë shkurtimin e fondeve të tyre .

“Ata marrin qindra miliona dollarë dhe madje edhe miliarda dollarë, dhe pastaj votojnë kundër nesh. E pra, po i shikojmë ato vota. Le të votojnë kundër nesh. Ne do të kursejmë shumë. Nuk na intereson fare” tha Nikki Haley  Ambasadoria e Shteteve të Bashkuara në OKB.

Administrata e Trump nisi një fushatë masive lobimi, e cila përfshinte letra dërguar nga ambasadoria amerikane Nikki Haley në mbi 180 vende, (përfshirë Shqipërinë e cila votoi kundra SHBA dhe vendimit të Presidentit Donald Trump ), duke paralajmëruar se SHBA do të merrnin në konsiderat emrat e atyre që votuan kundër vendimit të Trump.

Kur votimi përfundimtar në Kombet e Bashkuara, përfundojë 128 vende votuan në kundërshtim me planin e Trump. Pra, çka tregon nëse Trump, tani faktikisht ka për të djegur fondet për ato 128 vende? apo Jo! Kjo mbetet për tu parë pas vitit të ri 2018.

Megjithatë, Shtetet e Bashkuara i japin “goditjen” më të fort që nga krijimi i saj  OKB-së, duke i shkurtuar me 285 milionë dollarë buxhetin e saj. “Nuk do të lejojmë më që bujaria e popullit amerikan të keqpërdoret apo të përdoret pa kontroll”, tha në deklaratën e saj Nikki Haley

 Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Nikki Haley, njoftoi ditën e dielë, vetëm dy ditë mbasi 128 shtete përfshirë edhe Shqipërinë, votuan Rezolutën që ishte kundra Shteteve të Bashkuara, se vendi i saj e ka shkurtuar me 285 milionë dollarë buxhetin e OKB-së për vitin fiscal 2018. 

Ajo e “justifikojë” shkurtimin e këtij buxheti nga SHBA, që janë finacuesi kryesorë me atë se ky është një zvogëlim historik që do të ndihmonte sipas saj në rritjen e efikasitetit të organizatës që vuan nga një administratë e stërfryrë.

Ndërkohë, sipas USAid.gov, i cili katalogon të gjitha detyrimet financiare që Shtetet e Bashkuara që mbajnë pjesën tjetër të botës, kërcënimi i Trump do të shpëtojë Shtetet e Bashkuara më shumë se 24 miliardë dollarë – në vetëm një vit.

Numrat e mëposhtëm janë të bazuara në atë që SHBA-ja ishte e detyruar të paguante në vitin 2016 për secilin nga vendet që votuan kundër tyre në votimin e OKB-së javën e kaluar. Detyrimet përcaktohen si shuma që Shtetet e Bashkuara janë të detyruara të kalojnë në të njëjtin vit ose në të ardhmen.

Detyrimet mund të ndryshojnë nga disbursimet aktuale të parave të dhëna në çdo vit, por ato më së miri pasqyrojnë detyrimet financiare të SHBA, ndaj vendit në fjalë.

Këtu janë vendet që votuan kundër Shteteve të Bashkuara, të renditura sipas alfabetit, së bashku me detyrimin financiar amerikan 2016 për secilin vend:

Afganistan – 5,060,306,050 dollarë

Shqipëria – 27,479,989 dollarë

Algjeri – 17,807,222 dollarë

Andorra – 0 dollarë

Angola – 64,489,547 dollarë

Armenia – 22,239,896 dollarë

Austri – 310,536 dollarë

Azerbajxhani –   15,312,389 dollarë

 

Bahrein – 6,573,352 dollarë

Bangladesh – 263,396,621 dollarë

Barbados – 5,442,370 dollarë

Bjellorusi – 11,166,107 dollarë

Belgjikë – 3,101,636 dollarë

Belize – 8,613,838 dollarë

Bolivi – 1,378,654 dollarë

Botswana – 57,252,922 dollarë

Brazil – 14,899,949 dollarë

Brunei – 354,829 dollarë

Bullgari – 20,066,715 dollarë

Burkina Faso – 74,469,144 dollarë

Burundi – 70,507,528 dollarë

Cabo Verde – 5,044,716 dollarë

Kamboxhia – 103,194,295 dollarë

Çad -117,425,683 dollarë

Kili – 2,266,071 dollarë

Kina – 42,263,025 dollarë

Komore – 1,057,063 dollarë

Kongo – 8,439,457 dollarë

Kosta Rika – 14,650,552 dollarë

Bregu i Fildishtë – 161,860,737 dollarë

Kuba – 15,776,924 dollarë

Qipro – 0 dollarë

R P D e Koresë (Koreja e Veriut) – 2,142,161 dollarë

Danimarkë – 3,455 dollarë

Xhibuti – 24,299,878 dollarë

Dominika – 616,000 dollarë

Ekuador – 26,014,579 dollarë

Egjipt – 1.239.291.240 dollarë

Eritrea – 119,364 dollarë

Estoni – 15,937,295 dollarë

Etiopi – 1,111,152,703 dollarë

Finlandë – 33,492 dollarë

Francë – 4,660,356 dollarë

Gabon – 31,442,404 dollarë

Gambia – 3,197,858 dollarë

Gjermani – 5,484,317 dollarë

Gana – 724,133,065 dollarë

Greqi – 8,508,639 dollarë

Grenada – 690,300 dollarë

Guinea – 87,630,410 dollarë

Guajana – 9,691,030 dollarë

Islanda – 0

India – 179,688,851 dollarë

Indonezi – 222,431,738 dollarë

Iran – 3,350,327 dollarë

Irak – 5,280,379,380 dollarë

Irlandë – 0

Itali – 454,613 dollarë

Japoni – 20,804,795 dollarë

Jordani – 1,214,093,785 dollarë

Kazakistan – 80,418,203 dollarë

Kuvajt – 112,000 dollarë

Kirgistan – 41,262,984 dollarë

Laos – 57,174,076 dollarë

Liban – 416,553,311 dollarë

Liberi – 473,677,614 dollarë

Libia – 26,612,087 dollarë

Lihtenshtajn – 0 dollarë

Lituani – 15,709,304 dollarë

Luksemburg –  0 dollarë

Madagaskar –  102,823,791 dollarë

Malajzia – 10,439,368 dollarë

Maldive – 1,511,931 dollarë

Mali – 257,152,020 dollarë

Maltë – 137,945 dollarë

Mauritania – 12,743,363 dollarë

Mauritius – 791,133 dollarë

Monako –  0 dollarë

Mali i Zi – 2,118,108 dollarë

Marok – 82,023,514 dollarë

Mozambik – 514,007,619 dollarë

Namibia – 53,691,093 dollarë

Nepal – 194,286,218 dollarë

Holandë – 0 dollarë

Zelanda e Re – 0 dollarë

Nikaragua –   31,318,397 dollarë

Niger – 144,122,239 dollarë

Nigeri – 718,236,917 dollarë

Norvegji – 100,000 dollarë

Omani – 5,753,829 dollarë

Pakistani – 777,504,870 dollarë

Papua Guinea e Re -14,836,598 dollarë

Peru – 95,803,112 dollarë

Portugali – 207,600 dollarë

Katar – 95,097 dollarë

Republika e Koresë (Koreja e Jugut) – 3,032,086 dollarë

Rusia – 17,195,004 dollarë

Saint Vincent dhe Grenadinet – 612,000 dollarë

Arabia Saudite -732,875 dollarë

Senegal – 99,599,642 dollarë

Serbi – 33,062,589 dollarë

Seychelles –  223,002 dollarë

Singapor – 468,118 dollarë

Sllovaki – 2,585,685 dollarë

Slloveni – 715,716 dollarë

Somali – 274,784.5 dollarë

587497263.png
GettyImages-896656702-620x414.jpg
GettyImages-894913462-620x414.jpg
GettyImages-896136000-481x620.jpg
pjimage-52-e1514486686232-282x120.jpg

 

Comments

comments

-----