Shoqata Atdhetare “Dibra” festoi me madhështi 105 Vjetorin e Pavarësisë në teatrin “Saint George” në Staten Island

Flamuri Kombëtar që ngjiti artistët shqiptarë në “Shtëpinë e Ëndrrave” në skenën e teatrit të famshëm Saint George në Staten Island

Nga Keze Kozeta Zylo

Shoqata atdhetare “Dibra” organizoi me plot sukses një mbrëmje gala në nderim të 105 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë në Teatrin “Saint George” në Staten Island, New York.  Kryesia e nderuar e kësaj shoqate me president të saj z.Dashnor Miftari kishin kohë që kishin lajmëruar mbarë komunitetin shqiptar për të marrë pjesë në këtë mbrëmje gala për të festuar Ditën e Shenjtë të Flamurit.     Shoqata e mirënjohur “Dibra” vazhdon traditën e paraardhësve të saj për festën Kombëtare, Ditën e Flamurit ku mbledh së bashku shqiptarët për të festuar këtë ditë të shënuar të popullit shqiptar.  Ishulli i bukur i Staten Island është zbukuruar këto ditë me flamujt kuq e zi në bulevardin kryesor gjithashtu dhe gazeta Amerikane “Staten Island Advance” kishte nxjerrë njoftimin për këtë koncert që do të zhvillohej në teatrin e famshëm “Saint George” qe eshte pak minuta nga Staten Island Ferry.  Salla ka 2,800 vende dhe u hap për publikun, më 1929.

Brill, i cili kishte në pronësi disa teatro të tjera në ishull dhe dikur kishte në pronësi me William Fox të famës së shekullit XX Fox i cili e parashikoi Shën Gjergjin si një shtëpi “ëndërrash” që konkurronte në katedralat e Manhattan-it të kinemasë. 

E pikerisht në këtë shtëpi ëndrrash për herë të parë në historinëe diasporës performuan artistët shqiptarë të Diasporës si dhe të ftuar nga Shqipëria, Kosova dhe trevat shqiptare jashtë kufijve të saj… 

Moderatorja e programit zonjusha simpatike Kozeta Turishta e cila e prezantoi programin me profesionalizëm duke sjellë përvojën e saj disa vjeçare si gazetare në Top Channel pasi iu ka uruar gjithë shqiptarëve “Gëzuar Festën e Flamurit” ka ftuar në skenë artistët shqiptarë për të interpretuar pjesët që ata kishin zgjedhur nën drejtimin e producentit artistik Mjeshtrit Shpëtim Saraçi.

Është e pamundur të shkruash per secilin prej tyre, por më duhet të them se ata shkëlqyen të gjithë në performancën e tyre, ata sollën një natë magjike për komunitetin shqiptar në Staten Island dhe për gjithë Diasporën. 

Koncerti filloi me Himnin Amerikan interpretuar nga Frederik Ndoci dhe Himnin Kombëtar shqiptar interpretuar nga Kastriot Tusha. 

Pas Himneve moderatorja Turishta ka ftuar kryetarin e shoqatës z.Dashnor Miftari.  Fjala e tij përshëndetëse dhe urimet e ngrohta dhe të perzemerta në emë të kryesisë për 105 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë u mirëpritën me duartrokitje nga i gjithë publiku artdashës çka tregon për mbështetjen që i japin bashkëkombasit e tij.  Z.Miftari së bashku me kryesinë e tij po bëjnë një punë të mrekullueshme, një punë që i shërben dhe më shumë të ardhmes së Diasporës, nga se ata janë djem të rinj, me energji të reja dhe me po aq vizion për Kombin. 

Pas përshëndetjes së tij në skenë ka ardhur këngëtari Gëzim Nika i cili ka interpretuar “Shqipëri o nëna ime” dhe Vallet e vendit tim. 

Me duartrokitje të ngrohta është mirëpritur Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut z.Mark Gjonaj i cili me një shpirt të zjarrtë për Atdheun gjen kohën që të urojë shoqata të ndryshme në këtë ditë të shenjtë të Kombit.  Në skenë jane ngjitur për të përshëndetur dhe për të uruar shqiptarët në Ditën e Flamurit dhe ish kongresmeni Mickael Grimm njëherazi kandidat përsëri për në Shtepinë e Bardhë si dhe senatorja e shtetit të Nju Jorkut zonja Diane Savino.

Vedat Ademi ka interpretuar disa këngë si “Kolazh me këngë kosovare” duet me Xhoi Bejko si “Moj bjondinë”…

Xhoi Bejko këndoi Shqipëri o vendi im etj…

Arjan Kerliu interpretoi Te dua lumi im dhe “My way”…

Mira Konci “Moj e bukura more”, fatit i besoj dhe “Woman in love”

Aktori Mirush Kabashi interpretoi poemën “Gjuha Shqype” nga At Gjergj Fishta si dhe “Moj Demokraci” të poetit të ndjerit Pano Tacit ish i persekutuar politik.

Magjike dhe surprizë tejet e këndshme ka qenë dalja në skenë e këngëtares së famshme botërore Bebe Rexha, prindërit e se cilës janë me origjinë nga Dibra. 

Haxhi Maqellara ka sjellë pranë spektatorëve interpretimin për “Elez Isufin” si dhe “Jam krenar që jam dibran”. 

Sinan Vllasaliu intepretoi “Ktheju o rini” dhe “Ajredin Pasha”.

Kastriot Tusha “Vijnë pamporët”, Margjelo si dhe New York, New York…

Mbrëmjen Gala dhe gjithë bashkatdhetarët i ka përshëndetur nga Tirana, kryeqyteti i Kombit, nëpërmjet nje vidioje kryeministri i Shqipërisë z.Edi Rama i cili iu uroi për Festën e Flamurit dhe në vecanti falënderoi Kryetarin e shoqates “Dibra” z.Dashnor Miftari, kryesinë e tij si dhe një falënderim i veçantë i ka dhënë z. Ilir Rusi i cili e quajti vëllain e tij.  

Dëshira Ahmeti Kërliu interpretoi “Per ty Atdhe” si dhe “Dua më shumë Shqipërinë” duet me Arjan Kërliun.

Frederik Ndoci interpretoi “Rrjedh në këngë e ligjërime”, “Por si ty nuk ka nje tjetër”

Koncerti ka përfunduar me ardhjen e gjithë artistëve në skenë të cilët i kënduan Kombit dhe Flamurit!

Koncerti ishte një sukses i jashtëzakonshëm, me një performancë të shkëlqyer në “Shtëpinë e ëndrrave” nga artistë të mirënjohur shqiptarë organizuar me madhështi nga shoqata atdhetare “Dibra”, e cila la për herë të parë një gjurmë të artë në 88 Vjetorin e teatrit “Saint George” në Staten Island.

Pas koncertit kryesia e shoqatës organizoi një mbrëmje në restorantin “Blue” në Staten Island, një restorant që shërben në menyrë të kulturuar dhe afron ushqime tejet të shijshme. 

Muzika, DJ, artistët e shquar si Haxhi Maqellara, Arian Kërliu, Sinan Vllasaliu, Mira Konci, Xhoi Bejko etj e bën dhe më magjike natën e së dielës në ishullin e Staten Island, në Restorantin Blu, pranë oqeanit.  Uji me ngjyren blu të thellë që më dukej sikur të ishja pranë detit të Vlorës së Flamurit, pranë Vlorës së Ismail Bej Vlorës, shkëlqente nga reflekset e Hënës, e cila më jepte një ndjesi si një nuse e bukur dibrane me veshjen kombëtare që mirëpriti në sofrën e saj bashkëkombasit në Ditën më të shenjtë të Kombit, në Ditën e Flamurit Kombëtar.

Mbremja gala u filmua nga disa media ndërmjet të cileve TV “Alba Life” do te transmetojë së shpejti në kanalet televizive kronikën e përgatitur enkas për këtë koncert madhështor.  

26 Nëntor, 2017

Staten Island, New York

Comments

comments

-----