Tag Archives: Reshat Kripa

Homazh për poetët

Nga Reshat Kripa   U vranë poetët. Përse u vranë? Mos vallë kishin kryer ndonjë krim? Jo. Ata shkruanin vetëm vargje. Shkruanin për lirinë, për atdheun, për dashurinë. A mund të vritet poeti pse shkruan

Një analizë e zgjedhjeve

Nga Reshat Kripa   Një anekdotë e vjetër tregon se kur Neroni i vuri zjarrin Romës, populli u ngrit në revoltë dhe rrethoi pallatin perandorak. Neroni, i frikësuar, thirri këshilltarin e tij, të urtin Seneka,

Homazh për Edip Tërshanën

Me rastin e 110 vjetorit të lindjes dhe 70 vjetorit te ekzekutimit Nga Reshat Kripa   Fisnikëria lind bashkë me njeriun. Ajo trashëgohet brez pas brezi. Atë nuk mund ta përçudnojë asgjë. Ajo është një

Në përkujtim të Ardian Kaloshit

Nga Reshat Kripa               Gjashtë muaj më parë, në Toronto të Kanadasë u shua në moshën 46 vjeçare zemra e Ardian Sherif Kaloshit, ish-i përndjekur politikë nga regjimi totalitar komunist. Një dorë e zezë

Ago Shero Agaj

Ne kuadrin e 120 vjetorit te lindjes Nga Reshat Kripa   Lindi më 7 mars 1897 në Smokthinë të Vlorës, në një familje të njohur për patriotizmin e saj. I ati i tij, Shero Emin

Dekorimi i kater figurave te shquara antikomuniste

Nga Reshat Kripa   Me daten 18 prill 2017 ne Presidence u zhvillua ceremonia e dekorimit te kater figurave te shquara te nacionalizmit shqiptar, zoterinjve Isuf Hysenbegasi, Kudret Kokoshi dhe Hysni Alimerko ( pas vdekjes)

Kudret Kokoshi

Ne 26 vjetorin e vdekjes Nga Reshat Kripa      I mbylli sytë njëzetegjashtë vjet më parë. I mbylli pa shijuar mirë aromën e lirisë që sapo kishte filluar të lulëzonte, por iku me po

Ku shkon Shqipëri?

Nga Reshat Kripa          Në këto ditë kur kremtohen pashkët më vjen parasysh thirrja që Jezusi i drejtoi Shën Pjetrit kur ai braktisi Romën nën presionin e paparë të kundërshtarëve të krishterimit. Jezusi iu shfaq

A është korrekt shtypi shqiptar?

Nga Reshta Kripa   Nè kètè shkrim dua tè ngre njè çèshtje mjaft tè rèndèsishme të ditëve të sotme: A èshtè me tè vèrtetè  korrekt shtypi nè Shqipèri? Lidhur  me  sa  mè  sipèr  dua  t’jua