Tag Archives: Kristaq Turtulli

Historia e një qyteti dhe fati legjendar i bijve të saj

Nga Zhuljeta Grabocka           Prozë eseistike e urtësisë popullore           Mendime rreth librit “Misteret e Parisit të vogël” të shkrimtarit Kristaq Turtulli Historia dhe jeta e njeriut, individi dhe kthesat historike, ngjarjet dhe Lufta e

Mendime për romanin EVA të shkrimtarit Aleko Likaj

Nga KRISTAQ TURTULLI  Mademi i temave të kohës së komunizmit për krijuesit është pafund. Kjo është më se pranueshme, mbasi ky sistem i qëndroi popullit në shpinë për dyzet e pesë vjet. Dy breza e

AH MOJ NEXHI, ME NISHAN NË BUZË

Tregim nga Kristaq Turtulli   -O Artan Buzeli, ku je bre, ku je!- dëgjoi një zë basi, si buri makine të vjetër. Vala e turmës e shtynte me bërryla e supe. Gjendej në hyrjen e

Mbresa dhe mendime rreth romanit të Kristaq Turtullit “Në trenin e linjës nr. 16”

Nga Ilinden Spasse   Posa mbarova së lexuari romanin “Në trenin e linjës nr. 16” të shkrimtarit të talentuar korçar Kristaq Turtulli, tani banues në Toronto të Kanadasë.              Këtë libër dinjitoz dhe mbresëlënës, ma

ROMANCIERI KRISTAQ TURTULLI ERDHI NGA KANADAJA

Nga Luan Çipi   E pritëm në një takim kortezie, mikun tonë të mirë Kristaq Turtulli, në një lokal veror në qendër të Tiranës, biseduam me të gjatë me mall e dashuri dhe në shenjë