Tag Archives: Keze Kozeta Zylo

Ambasadorja e paftuar…

Nga Keze Kozeta Zylo   “Është e lehtë për miqtë të jenë me ju në kohë të mira”… Nikki Haley Ambasadore e Amerikës pranë Kombeve të Bashkuara   Ambasadorja e Shqipërisë në Misionin e Përhershëm

Nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” me një koncert festiv për festat e fundvitit 2017-të

Nga Keze Kozeta Zylo   Do punoj për Mëmëdhenë/ gjithë jetën sa të rroj/ do t’i zgjoj edhe ata që flenë/ kështu jetën ta mbaroj…  Gjerasim Qiriazi   Edhe pse e shtuna e dhjetorit ishte

Lamtumirë bashkatdhetari ynë i nderuar Agim Boba!

Nga Keze Kozeta Zylo   Lajmet për vdekjet e njerëzve janë gjithmonë të trishta, të dhimbshme, por kur dëgjon për të afërm, njerëz, miq e shok qe i ke njohur direkt medoemos pëson një shok

Shoqata Atdhetare “Dibra” festoi me madhështi 105 Vjetorin e Pavarësisë në teatrin “Saint George” në Staten Island

Flamuri Kombëtar që ngjiti artistët shqiptarë në “Shtëpinë e Ëndrrave” në skenën e teatrit të famshëm Saint George në Staten Island Nga Keze Kozeta Zylo Shoqata atdhetare “Dibra” organizoi me plot sukses një mbrëmje gala

105 Vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë u festua me madhështi nga diaspora shqiptaro amerikane nën drejtimin e Ansambleistit Mark Gjonaj

Nga Keze Kozeta Zylo “Together, we can do great things”…  Mother Teresa Dita e Flamurit, 28 Nentori do te njihet zyrtarisht si dita e Pavarësisë Shqiptare në New York Dita e Pavarësisë së Kombit shqiptar

Dea shqiptare e “Butrintit” Penelopa, që udhëton me Odisenë e Iliadës në Metropolitan Art

Nga Keze Kozeta Zylo   Kori artistik i të rinjve të Manhattanit ku midis tyre është dhe Dea jonë shqiptare kanë interpretuar operën epike “Odisea” në Metropolitan Muzeum të Artit.  Odisea – Mbreti i Itakës,

Bisedë me Dr. Begator Llacin, djalin e suksesshëm shqiptar në Athinë

Bisedoi Keze Kozeta Zylo   Dr.Begator Llaci nga ndihmës infermier në Greqi sot është mjek i specializuar dhe zv.shef në spitalin më të madh të përgjithshëm universitar në Athinë, Greqi.   Për të shuar kuriozitetin

Bisedë me artistin Georgio Kola të tablosë “Kiss” që u vlerësua nga juria ndërkombëtare në Louver

Bisedoi Keze Kozeta Zylo   Artet dhe kultura janë në vijën e parë sepse kanë në epiqendër dashurinë, respektin dhe ndjenjat e thella të tolorancës, pajtimit dhe solidarizimit pikërisht këto vlera për të cilat Nënë

Arbëreshja e bukur Elena Busciacco midis nxënësve në ditën e parë të shkollës Shkollës Shqipe “Alba Life”, New York

Mësojeni Gjuhën Shqipe, mos e harroni kurrë, sespe vetëm Gjuha dhe Flamuri na lidh së bashku si SKIPTARË. Nga Keze Kozeta Zylo   Shkolla Shqipe “Alba Life”, New York priti krahëhapur nxënësit e saj në

Intervistë me arbëreshen Elena Busciacco – Interview with Arbereshe Elena Busciacco

By Keze Kozeta Zylo   ​You​ ​are​ ​Arbereshe,​ ​please​ ​describe​ ​your​ ​roots​ ​and​ ​how​ ​you​ ​keep​ ​the Albanian​ ​language​ ​alive? ​I​ ​come​ ​from​ ​a​ ​long​ ​line​ ​of​ ​Arbreshe​ ​dating​ ​as​ ​far​ ​as​ ​its​ ​history​ ​goes.