Tag Archives: Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Statuja e bardhë

Skicë nga Viron Kona “Lirinë nuk ua solla unë, por e gjeta në mesin tuaj.” Gjergj Kastrioti Skënderbeu Në maj të vitit 2011, ndodhesha i ftuar në qytetin Boras të Suedisë, në një ceremoni përuruese të libri

27 GUSHT 1910: U LE SHEJTNESHA SHQIPTARE NANA TEREZE

Nga Fritz Radovani   1979, Me 10 Dhjetor, Nanë Tereza n’ Oslo, merr çmimin “Nobel” për Paqë. Aty, Nana Tereze kërkoi korrigjimin e dokumentit, tue deklarue: “Nga gjaku dhe prejardhja jam Shqiptare, kam shtetësi Indjane, jam murgeshë

Ushtarakët Shqiptaro Amerikanë në lirim dhe rezervë rreth Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbej

Nga Keze Kozeta Zylo   I madh në emër, i madh në forcë e pushtet/ Në altar të fitores zuri vend plot dinjitet. Edmund Spenser Pak muaj na ndajnë, kur Shoqata Shqiptaro Amerikane e Ushtarakëve në rezervë

ME RASTIN E 550-VJETORIT TË GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBE

Nga Frank Shkreli   Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori — mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit

1468 – 2018 SHQIPNIA DHE TAVOLINA EUROPJANE

Nga Fritz Radovani Kur kerkohet Shqipnia në tavolinat Europjane, globi sillet si nje verrle! Sikur mos t’ ishin lentet zmadhuese, kushedi sa politikan do të venin gishtat në Arabi ose Afriken qendrore… Tue dashtë me e vendosë

PA BASHKIM RRETH SKENDËRBEUT NUK KA GJALLËRIM TË KOMBIT SHQIPTAR

 Në Kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skendërbe Nga Frank Shkreli   Ky vit është shpallur viti i Gjergj Kastriotit — Skendërbe për të shënuar 550-vjetorin e vdekjes Heroit Kombëtar të Shqiptarëve. Në fillim të këtij

VITI 2018 I KASTRIOTIT … DHE I MADHI MARTIN CAMAJ (1925 – 1992 )

Nga Fritz Radovani   12 MARS 1992… Asht le në fshatin Temal të Veriut të Shkodres. Prindët e dergojnë në Gjimnazin e Jezuitëve të Shkodres, ku merr mësimet e para. Në vitin 1944 shkëputet nga Shqipnia dhe

6 SHKURTI 1967 DHE SKENDERBEU

Nga Fritz Radovani   REVOLUCIONI KULTURAL DHE IDEOLOGJIK NË SHQIPNINË “ATEISTE” ! Gjithkjo heshtje sot në Shqipninë e Gjergj Kastriotit dhe Atdheun e Nanë Terezes!? A thue e meritonte Shqipnia e Martirizueme nder shekuj një shkatrrim si

Ç’duhet të dimë për Skënderbeun pas 550 vitesh mungese?

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj Fragment nga dorëshkrimi” Elitat janë krenari Kombëtare”                              “Nuk është sipërfaqja e vendit ajo që bën një fron të respektueshëm,                                        por aftësia e atij që ulet mbi të.” Gjergj Kastiot Skënderbeu.  

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU ASHT I PERJETSHEM

Nga Fritz Radovani   17 JANAR 2018 Plot 550 vjet pa GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEUN Isha i vogël kur më tërhiqte vemendjen një kuadër pikture mbi një tabake porcelani per me servirë kafe. Aty ishte një piramidë