Tag Archives: Arif Ejupi

28 –NËNTORI, DITA E FLAMURIT SI VLERË E VEÇANTË E KOMBIT TONË FESTOHET EDHE NË GJENEVË

Nga Arif Ejupi Komuniteti Shqiptar i Gjenevës prioritet ndër vite ka organizimin sa më të mirë të përvjetorëve të Pavarësisë Kombëtare,dhe Ditës së Flamurit gjithëshqiptar Në mënyrë që çdo gjë të rrjedh sipas parashikimeve me

Në Lozanë të Zvicrës u mbajt konferencë njëditore mbi trashëgiminë historike dhe etnokulturore të Shqipërisë

Nga Arif Ejupi   Universiteti Popullor Shqiptar i Gjenevës,me traditë në organizimin e tryezave,debateve dhe sesioneve të ndryshme shkencore edhe kësaj here ka qenë nismëtar i mbajtjes së një konference njëditore mbi Shqipërinë dhe shqiptarët.

E FUNDMJA KËNGË IMJA U KËNDOFTË NË SHQIPËRINË E BASHKUAR !

Nga Arif Ejupi   Titulli i këtij shkrimi është marrë nga amaneti i fundit  i këngëtarit tonë të njohur Mentor Sefer Ejupi, i cili vdiq papritmas më 17 korrik të verës së sivjetme në fshatin

JETMIR KRASNIQI ZYRTARIZON KALIMIM E TIJ NË FC CHIASSO

Nga Arif Ejupi Fotot Pascal Muller   Jetmir Krasniqi mbrojtës i dikurshëm i FC Laussane-Sport dhe i FC  Le Mont LS, prej sot do të jetë pjesë e skuadrës tiçineze FC Chiasso, anëtare e Ghallenge

Armando Sadiku me një skuadër të re

Nga Arif  Ejupi   FC Lugano anëtare e Raiffisen Super League të Zvicrës, dhe pjesëmarrëse në një nga Ligat e Evropës,do të mbetet pa sulmuesin e saj të  njohur Armando Sadiku. Këtë lajm e ka

FC KOSOVA E GJENEVËS E KALUARA DHE ARDHMJA E NDRITUR E MËRGATËS SONË NË ZVICËR

FC Kosova e Gjenevës sivjet mbush 20 vjet të themelimit: ajo është zyrtarizuar me regjistrim pranë Asociacionit kantonal të  futbollit  të Gjenevës, më 1997 Nga Arif Ejupi Zvicra thuhet se numëron rreth 200 mijë të

“Ditët e Agimit” u mbajtën edhe në Gjenevë

Nga Arif Ejupi   Shoqata Atdhetare “Zhegra” në Gjenevë të Zvicrës, edhe këtë vit ka organizuar përvjetorin e tetëmbëdhjetë të rënies së bashkëfshatarit të saj dhe heroit të kombit, Agim Ramadani. Në këtë jubile me

POEMA DRAMATIKE “SKËNDERBEU” E AKTORIT TONË TË NJOHUR XHEVAT LIMANI NGA NJU-JORKU NË GJENEVË

Nga Arif Ejupi Me rastin e festës së Pashkëve, Universiteti Popullor Shqiptar i Gjenevës  për artdashësit  e shumtë të këtij metropoli kulturor e diplomatik ka organizuar shfaqjen e poemës të llojit dramë “Skënderbeu” të aktorit

ROLI I PREDIKUESVE SHQIPTARË NË LUFTËN E FUNDIT ME SERBINË I PAKONTESTUESHËM

Nga Arif Ejupi   Predikuesit shqiptarë të konfesionit, myslimanë, katolikë dhe ortodoksë njihen kudo në botë për     bashkëpunim dhe tolerancë ndërfetare. Edhe në luftën e fundit kundër Serbisë, prijësit e këtyre tri besimeve fetare u