PAZARI  I  VJETER  I  SHKODRES

PAZARI I VJETER I SHKODRES

Nga Fritz Radovani 1962 KUJTIME… KJO HYMJE E VAZHDONTE QENDRESEN ! Deri kah viti 1968 vazhdonte me qendrue në kambë kjo pamje, derisa shkatrruesit janë kujtue per More »

SHQIPËRIA: DREJTË LINDJES APO PERËNDIMIT?

SHQIPËRIA: DREJTË LINDJES APO PERËNDIMIT?

Nga Frank Shkreli   Në takimin e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor organizuar nga “Miqtë e Europës” në Bruksel këtë javë, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi More »

Ne po jetojmë për të mbijetuar

Ne po jetojmë për të mbijetuar

Nga Musa Sabedini Nuk jam mohues i asaj që ka ndodhur tash e sa vite në Kosovë. E di që ka edhe momente të mira, ama jemi More »

Uran Butka   PËRURIMI I STUDIMIT “RRUGËTIMI FILOZOFIK I PROF. DR. ISUF LUZAJT” I  AUTORES VILHELME VRANARI HAXHIRAJ “MJESHTRE E MADHE”.

Uran Butka PËRURIMI I STUDIMIT “RRUGËTIMI FILOZOFIK I PROF. DR. ISUF LUZAJT” I AUTORES VILHELME VRANARI HAXHIRAJ “MJESHTRE E MADHE”.

Nga  Uran Butka-studiues, historian, drejtor i Institutit të studimeve “Lumo Skëndo”   Instituti i Studimeve Historike“Lumo Skëndo” përuron sot studimin “Rrugëtimi filozofik i Isuf Luzajt”, i shkrimtares More »

MUAJ BRYMOR ME DY FESTA MADHORE

MUAJ BRYMOR ME DY FESTA MADHORE

Nga  Abas Fejzullahi Shkarkoni dhe lexoni materialin të plotë në PDF                     Muaj Brymor( Nëntor) është muaj i dy festave madhore kombëtare për shqiptarët kudo që janë, More »

 

Gëzuar 28 Nëntorin, Ditën e Pavarësisë Kombëtare!

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj        Unë jam Rainhard Haxhiraj. Sot mbusha 5 vjeç. Jam nga qyteti i Pavarësisë, nga Vlora e bukur. Në të gjithë Shqipërinë vetëm qyteti im, laget nga dy dete, që

28 NËNTORI 2017

Nga Luan Çipi   Këtë vit, njëzetetetë nëntori, Dita m’e madhe e Shqiptarëve, Erdhi e mbarë, gëzim na solli, Kujtime e mall prej të parëve:   Në krye, vlonjat Ismaili, Nga Malësia, Luigj Shkodrani Nga

Kronikë e një dite të shënuar

Ne kuadër të 26 vjetorit Nga Reshat Kripa           Nëntor 1991.Po afronte dita e shenjtë e flamurit. Kjo ditë nuk ishte si ditët e tjera. Kudo në zemrat e njerëzve sundonte një shqetësim i

105 Vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë u festua me madhështi nga diaspora shqiptaro amerikane nën drejtimin e Ansambleistit Mark Gjonaj

Nga Keze Kozeta Zylo “Together, we can do great things”…  Mother Teresa Dita e Flamurit, 28 Nentori do te njihet zyrtarisht si dita e Pavarësisë Shqiptare në New York Dita e Pavarësisë së Kombit shqiptar

PO MOS T’ ISHTE NJI’ KY BURRË, KURR N’ SHQIPNI S’ U NGRIT FLAMUR !

Nga Fritz Radovani   105 VJETORI I NGRITJES SË FLAMURIT NË VLONË… ■ATDHETARI LUIGJ GURAKUQI TREGON: “Kam pas nderin me qenë afritë prej Plakut të nderuem Jeronim de Rada . Tue u gjetë përpara t’amblit

VEPER MADHORE E GJUHES SHQIPE

Shënime rreth “Fjalorit Frazeologjik Rusisht-Shqip” të Prof. Dr. Eshref Ymerit Nga Skifter Këlliçi   Nga fillimi i vitit 1955,  gjatë mësimit të gjuhës ruse në vitin e 4-tv të gjimnazit, mësuesja, na shpjegoi  disa fjalë

Parlamenti i Kosovës, një shtojcë e parlamentit serb

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Dy fjalë për Kolonelin Laver Goxhaj   I dashur Kolonel Laveri, Analizën tuaj me titull “Ka një mijë mënyra të tradhtosh popullin”, të cilën ma dërguat sot me postë

Shqipëria është mbretëria qiellore

Nga Aurel Dasareti   Shqiptarët flasin shpejt dhe veprojnë ngadalë. Ajo çka është aq e mirë me Shqipërinë, është formati i vendit tonë. Është e vogël dhe e lehtë për t`u kuptuar, dhe e shkurtër

DEKORATE E MERITUAR PËR ISMAIL KASHTANJEVEN, DHËNË NGA PRESIDENTI BUJAR NISHANI

Nga Dr. Riza Sadiku, Prishtinë   Populli shqiptar gjatë historisë, duke qenë i robëruar, i kolonizuar, i shtypur, i ndjekur, i torturuar, vuajti nga  perandori dhe shtete të ndryshme. Vuajtjet e këtij populli thellohen sidomos

ISMAIL QEMALI NË VLORË

Në 105-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë  Nga Enver Memishaj Familja që për shekuj ka qeverisur Vlorën Familja Vlora, me origjinë nga Kanina e Vlorës, për shekuj me radhë, ka luajtur një rol të rëndësishëm në