Monthly Archives: November 2018

MARRVESHJE MIDIS AUTORITETIT TË DOSJEVE ME ZËRIN E AMERIKËS DHE FEDERATËN PAN-SHQIPTARE VATRA

Nga Frank Shkreli   Të Premtën më 23 Nëntor, 2018, Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH), 1944-1991 postoi në faqën e tij facebook, një deklaratë me të cilën njoftohet publiku i gjërë shqiptar,

Lamtumirë Ruzhdi Lata kryetar i komunës së Dibrës!

Nga Keze Kozeta Zylo Dritë ju pastë shpirti! Ngushëllime Dibrës dhe familjes së Tij! Sot është ndare nga jeta Kryetari i Dibrës nën shtetin e Maqedonisë z.Ruzhdi Lata.  Me keqardhje dhe trishtim e morëm këtë lajm për

Vizitë tek ish e internuara politike Suzana Matja

Nga Moza Boletini   New York, nëntor 2018 Me shumë gra e vajza shqiptare që kanë përjetuar persekucion politik në Shqipëri nga rregjimi komunist, jam njohur nëpër protesta në rrëzimin e bustit të diktatorit hoxha dhe atij rregjimi makabër që izoloi vendin

LETËR ESENINIT

Cikël me poezi lirike nga Përparim Hysi   1.Letër   ESENINIT! Të mahniti SHAGANEJA, o i bukuri ESENIN! Shih si është SHABANEJA! Ah, ta shihje, miku im! Ti e gjete SHAGANENË, në një klub, në çajhane Unë e

IBRAHIM KELMENDI, ARGAT I SERBISË, DIZINFORMON SHQIPTARËT

Nga Xhafer Leci     Me shumë pritesë shkruaj për argatin e Serbisë, Ibrahim Kelmendin, sepse ai vjellë fjalë e rrenë. Në shkrimet e tij ai ka përgojuar e shpifë për shumë figura publike. Gënjeshtrat e tij

Shakaja serioze e Petro Koçit

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Në ceremoninë e organizuar nga bashkia në kuadrin e ditës përkujtimore të 74-vjetorit të çlirimit të kryeqytetit, nga qeveria mori pjesë zëvendësministri i mbrojtjes Petro Koçi, i cili, në fjalën e

MIKU YNË QATIP MARA, ME ZEMËR TË RE, BOTON DY LIBRA TJERË…

Nga  Prof. Murat Gecaj           publicist e studiues 1. Kur i lexon këto radhë ose ato, që ka  shkruar vetë miku ynë Qatip Mara, të duket si një “përrallë” ose diçka e pabesueshme. Unë nuk do të flas gjatë,

XHON F. KENNEDY ISHTE METEOR

Nga Fritz Radovani   Xhon Fitzgerald KENNEDY, asht lé në Brooklin, Massachusetts, me daten 29 Maji 1917. Me daten 20 Janar 1961, Xhon Kennedi u betue si President i ShBA, dhe per tri vjet mbeti i daltuem me shkronja

NËN DRITAT E KUJTESËS*

Nga Albert HABAZAJ   Nuk na ndodh shpesh që të kemi në dorë një tekst të veçantë, shumë interesant e unik në llojin e vet. Libri “Ekzibicionisti i Velçës” ka për autor qytetarin e thjeshtë e me

SHQIPTARËT TË BASHKUAR PËRSËRI NË VATIKAN RRETH GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBE

Nga Frank Shkreli   Çfarë ndryshimi sjellin 50-vjetë. Ndryshim për më mirë!  Ishte viti 1968 kur Kombi shqiptar shënoi 500-vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skenderbeut.  Shqiptarët e larguar nga Atdheu prej regjimit komunist të Enver