Monthly Archives: June 2018

RUSIA DHE SERBIA HUMBËN LUFTËN KUNDËR KATËR FUTBOLLISTËVE SHQIPTARË

Nga Frank Shkreli   Nuk ishte kjo thjesht vetëm një ndeshje sportive midis Zvicrës — në skuadrën e të cilës luajnë 4 shqiptarë: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami dhe Blerim Xhemaili — dhe Serbisë, në Kaliningrad

Ushtarakët Shqiptaro Amerikanë në lirim dhe rezervë rreth Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbej

Nga Keze Kozeta Zylo   I madh në emër, i madh në forcë e pushtet/ Në altar të fitores zuri vend plot dinjitet. Edmund Spenser Pak muaj na ndajnë, kur Shoqata Shqiptaro Amerikane e Ushtarakëve në rezervë

Ngrohtësia e shpirtit të një shkrimtareje të shquar

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Kam në dorë librin më të fundit të shkrimtares së shquar Vilhelme Vranari Haxhiraj. Libri titullohet “Simfonia e shpirtit” dhe ka dalë nga shtypi disa ditë më pare. Është një përmbledhje emocionuese

ME RASTIN E 550-VJETORIT TË GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBE

Nga Frank Shkreli   Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori — mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit

Shkolla Shqipe “Alba Life” New York perfundoi plot sukses vitin shkollor akademik 2017 – 2018

Bukë, krypë, zemër dhe Abetare Nga Keze Kozeta Zylo   Shkolla Shqipe “Alba Life” që operon në disa lagje të Nju Jorkut mblodhi në mjediset e shkollës publike amerikane nxënës, mësues, prindër dhe gjyshër për të festuar

Lamtumirë mik!

Në kujtim të mikut tim Bujar Mujallari që mbylli sytë më 12 qershor 2018 pasi luftoi me një sëmundje të rëndë Nga Ajet Nuro Si të mos mjaftonte fakti që jetojmë larg at’dheut tonë ku u lindëm

ALI ASLLANI, “NJERIU I BUKURISË”

Ese nga Luan Çipi   Ali Asllani u lind në fshatin Vajzë të Qarkut Vlorë, më 28 Nëntor 1884 dhe vdiq në Tirane, në moshen 82 vjeçare, më 20 Dhjetor 1966. Ishte poet i shquar dhe atdhetar,

FJALIMI “SHQIPTARËT E TË DREJTAT E TYNE” NË KONFERENCEN E PAQËS

AT GJERGJ FISHTA O.F.M. 2018 VITI I GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBEUT MELBOURNE, QERSHOR FJALIMI “SHQIPTARËT E TË DREJTAT E TYNE” NË KONFERENCEN E PAQËS AT GJERGJ FISHTA O.F.M. PARIS 20 QERSHOR 1919 Zotnij, Ç’ me kohë të Luftës

Sh.B. Nacional nxori nga botimi librin me skica letrare”Simfoni Shpirti”, i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj “Mjeshtre e Madhe”

  Një risi e veçantë në botimet e pas ’90-ës, në krijimtarinë letrare të shkrimtares së mirënjohur Vilhelme Vrana Haxhiraj janë skicat, një gjini letrare që është lënë në harresë, ose e shpërfillur. Sot Vilhelme Vrana sjell

FADIL VOKRRI ISHTE DHE MBETET EMBLEMË LAVDI DHE KRENARIE E FUTBOLLIT SHQIPTAR

Nga ARIF EJUPI    Vdekja e parakohshme e Fadil Vokrrit, kryetar i Federatës së Futbollit të Republikës së Kosovës, është pritur kudo me dhembje dhe pikëllim të thellë. Vokrri lindi më 23 qershor 1960 në Podujevë. Origjina e