Monthly Archives: February 2018

SI E SHËNOI DIASPORA 50-VJETË MË PARË NË ROMË, 500-VJETORIN E VDEKJES SË GJERGJ KASTRIOTIT – SKENDERBE

Nga Frank Shkreli   Siç dihet, viti 2018 është shpallur nga qeveritë e Tiranës dhe të Prishtinës, por edhe nga Kisha Katolike në trevat shqiptare dhe në diasporë, si viti i Gjergj Kastriotit Skendërbe. Janë

NË LUDWIGSBURG PËRKUJTOHEN VËLLEZËRIT GËRVALLA DHE KADRI ZEKA

Nga IDRIZ ZEQIRAJ        Qendra Kulturore Sportive “Bardhosh Gërvalla”, në Ludwigsburg, me kryetar Bedrush Nezaj, në bashkëpunim me Shoqatën Kulturore “Kadri Zeka”, në Kichheim-Teck, me kryetar Taxhedin Bakiu dhe Shoqatën e Krijuesëve Shqiptarë në

Me krahëmarrje punës

  (mikroantologji) Nga  Përparim  Hysi            Gjatë jetës kam njohur njerëz që nuk e duan punën a, për t’i përcaktuar më saktë, kanë qenë të tillë që, po të marrë hua

Saranda Halsted ambasadorja e vogël e Shqipërisë

Nga Keze Kozeta Zylo Ambasadorja Saranda Halsted flet para nxënësve dhe mësueses amerikane në Long Island për Sarandën qytetin nga ka marrë emrin si dhe tregon foto rreth Shqipërisë. Këtë javë ajo quhet VIP i

Homazh për të rënët e lirisë

70 vjet më parë Nga Reshat Kripa   Më 25 janar 2006 Asamblea Parlamentare e KE-së, me 99 vota pro, 42 kundër dhe 12 abstenime, miratoi rezolutën Nr. 1481 (2006) “ Mbi nevojën për dënimin

Në Këlcyrë, varreza greke dhe italiane

Athina kërkon të legalizoj teorinë e Vorio-Epirit Nga Nuri Dragoj   Qeveria shqiptare pranoi zgjerimin e varrezave greke në Këlcyrë e Bularat, madje mori përsipër të gjej edhe varret e ushtarëve grekë të rënë gjatë

Shkollat shqipe duhet të mbajnë emra të figurave shqiptare e jo emërtime sllave me idologji komuniste

Nga Gjekë Gjonaj   Institucionet shkollore  me mësim në gjuhën shqipe në Malin e Zi ,  ende vazhdojnë të mbajnë emërtime sllave nga periudha e komunizmit. Kjo bëhej në bazë të kritereve ideologjike dhe kornizave

2018 VITI I GJERGJ KASTRIOTIT – SKENDERBEUT “550 VJET: 17 JANAR 1468”

Nga Fritz Radovani      M U E J    SHKURT 2 0 1 8:  K u j t o j m ë …   ■4 – 11 Shkurt 1945: Zhvillohet Konferenca e Jaltës, per të cilen

Shtet pa shtet

Nga Andon Dede, Nju York   Titulli mund të duket sikur nuk shkon, për të vërtetën e thjeshtë se dikush, me të drejtë, mund të më kthehet: ”Ore mik i dashur, ka apo nuk ka

Takim me ministrat e Diasporës së Shqipërisë dhe të Kosovës z. Pandeli Majko dhe z.Dritan Gashi

Nga Keze Kozeta Zylo   Në mjediset e Konsullatës së Kosovës në Manhattan u mbajt takimi midis drejtuesve të shkollave Shqipe “Alba Life” që operon në disa lagje të Nju Jorkut, Clifton, Riverdale, Bronx, Children