Monthly Archives: January 2018

Historia e një qyteti dhe fati legjendar i bijve të saj

Nga Zhuljeta Grabocka           Prozë eseistike e urtësisë popullore           Mendime rreth librit “Misteret e Parisit të vogël” të shkrimtarit Kristaq Turtulli Historia dhe jeta e njeriut, individi dhe kthesat historike, ngjarjet dhe Lufta e

Ç’duhet të dimë për Skënderbeun pas 550 vitesh mungese?

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj Fragment nga dorëshkrimi” Elitat janë krenari Kombëtare”                              “Nuk është sipërfaqja e vendit ajo që bën një fron të respektueshëm,                                        por aftësia e atij që ulet mbi të.” Gjergj Kastiot

POLITIKA IZOLACIONISTE E KOSOVES DHE DETYRA E DIASPORES

NGA ILIAZ KADRIU Nje interviste e sekretarit te shtetit Henry Kissinger udhehequr nga gazetari i famshem Ted Koppel  me 1999 gjate bombardimeve te NATO-s me shtyri ti shkruaj keta rreshta. Ne te vertete, asaj kohe

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU ASHT I PERJETSHEM

Nga Fritz Radovani   17 JANAR 2018 Plot 550 vjet pa GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEUN Isha i vogël kur më tërhiqte vemendjen një kuadër pikture mbi një tabake porcelani per me servirë kafe. Aty ishte

GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU — I PËRGJITHMONËSHMI I FISIT SHQIPTAR

Nga Frank Shkreli   Kështu e pat cilësuar Fatosin e Kombit Shqiptar, Papa Pali i VI me rastin e ceremonive që janë zhvilluar në Romë në vitin 1968, në kujtim të 500-vjetorit të vdekjes së

Raportimet speciale për Gjykatën Speciale

Nga Musa Sabedini   Të gjitha raportimet që bëhen në emër të Gjykatës Speciale, çdo paraqitje publike e kujtdo qoftë rreth Speciales, çdo akuzë ose çdo gisht drejtuar kah dëshmitarët ose të akuzuarit eventualë dhe

KURBETI DHE SHQIPËRIA

Nga Luan Çipi   Kurbeti, s’ka lindur koti Po, për halle e për nevojë, Kush është ca burrë i zoti,  Shton pasuri e përvojë!   Emigruan të parët tanë, Larg në Amerikë ikën, Krahë e

PERSPEKTIVA E MADHE NAFTË-GAZMBAJTËSE E KRAHINËS SË DIBRËS

Nga Prof. Asoc. Dr. Vangjel Kici/Toronto Ky shkrim mund t’i shërbejë publikut jo gjeolog, për të kuptuar esencën e problemit, sepse nuk ishte e mundur të shmangeshin disa terma dhe koncepte gjeologjike. Specialistve gjeologë, që

NJERIU DHE SHOQËRIA

Marrëdhëniet mes individit dhe shoqërisë dhe anasjelltas Nga Marjan Sebaj SOPI     Pyetja themelore e cila shtrohet në këtë shkrim që do e trajtojmë është; Cila është marrëdhënia mes individit dhe shoqërisë. Nëse e

Një ditë historike në Mitrovicë!

Nga Rita Saliu     SHBA, Janar 2018. Si protagoniste në eventin më të rëndësishëm historik, kur u zhvillua Ceremonia e rrivarimit të eshtnave të Heroit tonë kombëtar Isa Boletini, djemve, nipave dhe luftëtarëve të tij të