Monthly Archives: December 2017

U nda nga jeta historiani dhe atdhetari, Rasim Bebo!

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj        U nda nga jeta, Rasim Bebo, sot më 12 dhjetor 2017, historiani ,studiuesi, publicisti nacionalist dhe shqiptari që e donte kombin e tij të pagjymtuar.   U njohëm me

Atmosferë Krishtlindjesh

Nga Mirela Gjergji Bronx, New York Dhjetor 2017 Si kudo nëpër botë edhe në Bronx, qytetin amerikan më të populluar me shqiptarë, ndihet atmosfera e bukur e Krishtlindjeve. Për të gëzuar me banorët angazhohen edhe

PAZARI I VJETER I SHKODRES

Nga Fritz Radovani 1962 KUJTIME… KJO HYMJE E VAZHDONTE QENDRESEN ! Deri kah viti 1968 vazhdonte me qendrue në kambë kjo pamje, derisa shkatrruesit janë kujtue per sheshimin e plotë të kësaj qendre tregtare të

Zemra e zjarrtë e poetit, leksikografit dhe atdhetarit Sadulla Zendeli-Daja

Duke lexuar librin e S. Z. Dajës “Dëgjoni zemrën time!”, botuar nga “Toena”, paraqitur në Panairin e Librit, Tiranë, 17 nëntor  2017 Nga Viron Kona Ka disa vite që, krahas librave poetikë dhe fjalorëve të

FILLIMI I LËVIZJES DEMOKRATIKE NË VLORË NË VITIN 1990

Në kuadër të dhjetorit ’90 që solli ndryshimet epokale „Detyra ndaj popullit dhe atdheut na futi në këtë udhë… “ Afrim JUPI Nga Enver Memishaj   Këto shënime nuk përbëjnë historinë  e pa kritikushme të

PSE S’ MERREM ME POLITIKË

Nga Luan Çipi   Kam pasur mendim kaherë Mos t’merrem me politikë, “Shqiptaria”, më bënë nder, E mbaj kokën lart pa frikë.   E kam porosi nga baba: “Mos u fut n’ asnjë parti, Mos

SHQIPËRIA: DREJTË LINDJES APO PERËNDIMIT?

Nga Frank Shkreli   Në takimin e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor organizuar nga “Miqtë e Europës” në Bruksel këtë javë, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama u ankua se Evropa nuk po ngutet

8 dhjetor 1990

Në gjurmët e një romani të pabotuar Nga Reshat Kripa   Dhjetor 1990. Atë  ditë  çifti   sapo   kishte   zbritur  nga   treni  në  Blerina  kishte  një seminar mbi problemet e shkollës. Natyrisht edhe Arbëri nuk mund

TINGUJT E ADRIATIKUT. FESTIVAL TALENTESH

Nga Kadri Tarelli   Pak ditë kanë kaluar nga festimi madhështor i 70-vjetorit të krijimit të Qendrës Kulturore të Fëmijëve të Durrësit dhe 20-vjetorit të Festivalit Folklorik Ndërkombëtar të Valleve dhe Lojërave për fëmijë, “Luajmë

IMZOT PROF. JUL BONATTI

Nga Fritz Radovani   DOSJA 3616: SI U BA ZHDUKJA E PROF. BONATTIT? “Kam provue tortura të pandigjueme e të palexueme… Masakra me knaqë shpirtin e tyne pa asnjë arsye…”. Pak kohë mbasi u dënue