Monthly Archives: October 2017

Këpucë me numër të vogël blini!

Nga Viron Kona   Rubrika  “Qesh, se s`qaj dot!”   Këpucë me numër të vogël blini! Njeriu, dihet ka shumë halle, dalin befas e radhë s`mbajnë, rreth e rreth si një gjeratore, na e sjellin

STATUJA E SKËNDERBEUT NË MIÇIGAN

Nga Luan Çipi   Diku, në mes të Amerikës, në Miçigan, Madhështor mbi kalë, rri Skënderbeu, Dhuratë prej shqiptarëve amerikanë, Shtatorja gjigande, ka ndriçuar dheun.   Vendosur mbi  një bazament të lart, Gjergji, kalëron me

E FUNDMJA KËNGË IMJA U KËNDOFTË NË SHQIPËRINË E BASHKUAR !

Nga Arif Ejupi   Titulli i këtij shkrimi është marrë nga amaneti i fundit  i këngëtarit tonë të njohur Mentor Sefer Ejupi, i cili vdiq papritmas më 17 korrik të verës së sivjetme në fshatin

Fuçia

Tregim nga Viron Kona                                           “Mos iu përul kurrë “të fortit”,                                          shpinën ta shndërron në urë,                                          po të tregohesh i frikshëm,                                          të shtyp, mbi ty bënë rrugë”.                                                                          Autori (Nga libri

RIANGAZHIMI I KONGRESIT AMERIKAN NË MBROJTJE TË LIRISË SË SHTYPIT NË RUSI

Nga Frank Shkreli   Kohët e fundit vihet re një aktivizim i ri nga ana e Kongresit amerikan në lidhje me lirinë e shtypit në botë, në përgjithësi dhe mbi masat shtypëse të Moskës ndaj

PROFESOR SIMON RROTA NUK I VJEN KURRMA SHKODRES !

Nga Fritz Radovani   130 VJETORI I PROF. SIMON RROTA… NA KUJTON ! ■Artistin e madh të piktures në Shkoder, Qytetarin model të Kështjellës plakë Rozafat, Mësuesin e perkushtuem të rinisë Shkodrane, Etnografin e kultures

PARTITË POLITIKE GJERMANE DHE KOSOVA

Nga Idriz Zeqiraj    Një apel i themeluesit të Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, për të votuar të majtën gjermane dhe jo të djathtën e saj, ndezi reagimet e thekshme në Kosovë. E parë me gjakftohtësi, kjo

Edhe mediet janë përgjegjëse për skandalet në TV e portale

Nga MUSA SABEDINI   Nuk më befason niveli i dy akterëve kryesorë në përplasjen publike, Milaim Zekës dhe Frashër Krasniqit, sa më befason niveli jonë si gazetarë e si media dhe përgjegjësia që kemi para

Kombi shqiptar në zi për gjigandin e Albanologjisë: In memoriam për Dr Robert Elsie

Dr Gëzim Alpion Universiteti i Birminghamit, Angli   Mësova me keqardhje të thellë se sot u nda nga jeta Dr Robert Elsie, gjigandi i Albanologjisë, autori i më se 60 librave dhe i një numri

Me shoshë e vërteta kurrë nuk mbulohet

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri “E vërteta del gjithmonë mbi gënjeshtrën, ashtu si gjalpi del mbi ujin” [Servantes (Miguel de Cervantes Saavedra  1547-1616)]             Para do kohësh, miku im i nderuar, akademik Flori Bruqi,