Monthly Archives: February 2017

Kuislingu patriot Kol Bib Mirakaj dhe partizani tradhtar Haxhi Lleshi

Nga Gjergj Thanasi   Komunistët shqiptarë, vetë Enver Hoxha personalisht e shtrembëruan aq shumë historinë e Shqipërisë gjatë Luftës së dytë Botërore, sa që ajo më shumë se histori i ngjante një romani skematik të

“Bijtë e Shqipes” në Filadelfia me gëzim e dashuri, festuan 9 Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Nga Sadik Elshani   Që nga përvjetori i parë, shoqata “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia, me dashuri e madhështi, gjithmonë e feston ngjarjen e madhe të historisë sonë kombëtare: Shpalljen e Pavarësisë së Kosovësë. Kështu

E bija e Gjon Palit në syrin e Kolë Macës

Nga Qerim Vrioni      Rrethimi  i   Shkodrës  (1912-1913)     Fotografia “E bija e Gjon Palit” (le ta quajmë kështu) është realizuar në Shkodër në fillim të shekullit XX, më saktësisht në vitin 1913 nga Kolë

SI E SULMOI FAMILJEN PPSH ME SIGURIMIN E SHTETIT ANTISHQIPTAR

Nga Fritz RADOVANI Pjesa e IV   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…”   1967 “REVOLUCIONI

XHAXHAI IM, ILMI ÇIPI

Me rastin e 117 vjetorit të lindjes Nga Luan Çipi Xhaxhai im, Ilmi Çipi, pasardhës në një familjeje të hershme të lagjes Palorto, të qytetit Gjirokastër, ishte djali i dytë i Bejtash Çipit (pas Qamilit

NATO MBETET GURTHEMELI I MBROJTJES SË VLERAVE PERËNDIMORE

Nga Frank Shkreli Në kryeqëndrën e Aleancës së Atlantikut Verior, NATO në Bruksel u mbajtë këtë javë mbledhja e ministrave të mbrojtjes të vendeve anëtare për të biseduar mbi angazhimin e aleancës perëndimore në luftën

BASHKONI KOMBIN NË LIDHJEN PREJ GJAKU!

Nga Luan Çipi   Për kohën e shkuar kam ca derte e mall, Tridhjetëmijë fletë kalendari grisa… E pyes veten shpesh: Ç’ kam kuptuar vallë? -Vrapim të mundimshëm në rrugë me plisa! Fëmijërinë, e shkova

MËSIMET QË OFRON RUMANIA – “DRITA QË PO DEPËRTON TEJPËRTEJ KORRUPCIONIT”

Nga Frank Shkreli   Për dy javë tani në Rumani po vazhdojnë protestat kundër korrupcionit politik në atë vend të anëtar të NATO-s dhe të Bashkimit Europian.  Ç’prej antarësimit në Bashkimin Evropian në vitin 2007,

FAMILIA SHQIPTARE DHE AJO “REVOLUCIONARE E 1967”

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e III PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” ■Familja Shqiptare asht guri

KUR NJERIU ASHT VETEM SHIFER..?! Pjesa e dytë

Nga Fritz Radovani PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” ■“UJË TUE SHTERRË, NA TUE U MBYTË…”,