Monthly Archives: February 2017

XHAXHAI IM, ILMI ÇIPI

Me rastin e 117 vjetorit të lindjes Nga Luan Çipi Xhaxhai im, Ilmi Çipi, pasardhës në një familjeje të hershme të lagjes Palorto, të qytetit Gjirokastër, ishte djali i dytë i Bejtash Çipit (pas Qamilit e para Hasanit dhe Kamanit) 

NATO MBETET GURTHEMELI I MBROJTJES SË VLERAVE PERËNDIMORE

Nga Frank Shkreli Në kryeqëndrën e Aleancës së Atlantikut Verior, NATO në Bruksel u mbajtë këtë javë mbledhja e ministrave të mbrojtjes të vendeve anëtare për të biseduar mbi angazhimin e aleancës perëndimore në luftën kundër të ashtuquajturit “shtet islamik”,

BASHKONI KOMBIN NË LIDHJEN PREJ GJAKU!

Nga Luan Çipi   Për kohën e shkuar kam ca derte e mall, Tridhjetëmijë fletë kalendari grisa… E pyes veten shpesh: Ç’ kam kuptuar vallë? -Vrapim të mundimshëm në rrugë me plisa! Fëmijërinë, e shkova me zhurmë e tallaze: Avionë,

MËSIMET QË OFRON RUMANIA – “DRITA QË PO DEPËRTON TEJPËRTEJ KORRUPCIONIT”

Nga Frank Shkreli   Për dy javë tani në Rumani po vazhdojnë protestat kundër korrupcionit politik në atë vend të anëtar të NATO-s dhe të Bashkimit Europian.  Ç’prej antarësimit në Bashkimin Evropian në vitin 2007, Brukseli i ka bërë thirrje

FAMILIA SHQIPTARE DHE AJO “REVOLUCIONARE E 1967”

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e III PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” ■Familja Shqiptare asht guri i parë i thëmelit të

KUR NJERIU ASHT VETEM SHIFER..?! Pjesa e dytë

Nga Fritz Radovani PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” ■“UJË TUE SHTERRË, NA TUE U MBYTË…”, thonte Populli ynë rrezikzi. Prej

50 VJETORI I “REVOLUCIONIT IDEOLOGJIK E KULTUROR” NGA TERRORISTI ENVER HOXHA

Nga Fritz Radovani     PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…”   ■HAPJA E DOSJEVE tregon sot të saktë Historinë e