ROLI I PREDIKUESVE SHQIPTARË NË LUFTËN E FUNDIT ME SERBINË I PAKONTESTUESHËM

ROLI I PREDIKUESVE SHQIPTARË NË LUFTËN E FUNDIT ME SERBINË I PAKONTESTUESHËM

Nga Arif Ejupi   Predikuesit shqiptarë të konfesionit, myslimanë, katolikë dhe ortodoksë njihen kudo në botë për     bashkëpunim dhe tolerancë ndërfetare. Edhe në luftën e fundit kundër More »

Mes letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë si lëvrimi më specitfik

Mes letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë si lëvrimi më specitfik

Ese- publicistika letrare e „Mjeshtres së Madhe“Vilhelme Vrana Haxhiraj Nga Gëzim Llojdia 1  “E vendosur midis letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë, publicistika letrare mbetet lëvrimi më specifik More »

Marine Le Pen ka ngecur në rrjetin  e shpifografisë së Beogradit

Marine Le Pen ka ngecur në rrjetin e shpifografisë së Beogradit

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Përmes faqes së internetit, u njoha me informacionin e mëposhtëm: “Kandidatja presidenciale Marine Le Pen ka deklaruar se kur të bëhet presidente More »

PËR FILMAT E KOHËS SË DIKTARURËS

PËR FILMAT E KOHËS SË DIKTARURËS

Nga Thanas L. GJIKA Falenderoj z. Agron Tufa për hapjen e diskutimit mbi vlerat e antivlerat e filmave shqiptarë të krijuar gjatë diktaturës komuniste. Ai ka të More »

“REVOLUCIONARI  I  1967” ISHTE  VETEM  TERRORIST

“REVOLUCIONARI I 1967” ISHTE VETEM TERRORIST

Nga Fritz Radovani   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë More »

 

Category Archives: Krijimtaria

KËRCIMTARJA MAGJISTARE

Nga Sotir Athanasi (Paramnezi*)   – Ketrin’! – I thirri Moderatorja kërcimtares që sapo u shfaq në palestër. Tjetra ktheu kryet e befasuar. Ishte zonja Elenë, vetë Shefja Ekzekutive e Programeve të “Dancer ovec les

NJË KRONIKË NGA VLORA

Nga Luan Çipi   Telefonin fort e shtrëngoj te dora, Zëri abonentit larg këndshëm buçet. Petraq Gjonçe jam, shoku yt nga Vlora! Unë pyes nga Tirana, ai ëmbël flet: -Më thuaj i dashur, si po

I DUAM SI ÇERÇIZI DHE ADEMI

Nga Luan Çipi   Kohë trazirash dhe rrëmuje, Shqiptarët në rrugë e sheshe Duan djem, tjetër lloj feje, Të kalitur në rrebeshe!     Çerçiz Topulli Gjirokastra, Që le plengë e pasuri;  Jasharët, trima me

VAZHDOJ ME PA YLLIN SHQIPTAR !

Nga MARTIN  CAMAJ  (21 KORRIK 1925 – 12 MARS 1992)                   LARG ATYNE QË FLASIN SI UNË   Fishkllim ere ndër shelqe të ngrime me ujna prrojesh veshtoj, te zanafillja, truemje se si i

NDERIM NËNËS

Nga Luan Çipi   Nga një grua lind një popull Gruaja nënë është zanafilla, E para në botën rrotull, Superiorja, më e mira!   Fëmijët me gji mëkon, I rrit me përralla e këngë Si

PERLA JONË, MJALT I MJALIT

Nga Albert HABAZAJ Zonjushe e bukur, Perla Që jetën na mbush me mjalt, Si anije e bardhë me vela Po nis udhëtim të gjatë. Me mjalt po na e mbush jetën, Perlushe, moj drit’ në

DUKE SHFLETUAR POETIN AGIM SHEHU TE ESSEJA “PËR GJINOKASTRËN”

Nga Luan Çipi   Vetëm një dashuri e pafundme dhe ndjenja e një nderimi të madh për një qytet, ku Agim Shehu kalon gati çerekun e jetës së vet, mund të shfaqet me kaq bukuri

FUNDI BELAMI

– Paramnezi” Nga SOTIR ATHANASI               ( E treguar nga një veteran i policisë që meritoi buqetën me lule të freskëta vendosur mhi trapezën e shoqërisë sonë letrare e quajtur: XINGOGRAFIA ).              Blegtori, la

DHJETË SHQIPONJAT E TËRBAÇIT

Nga Albert HABAZAJ* Vallja – kurorë dafine për dhjetë shqiponja mali, dhjetë tufa trëndeline, lum Tërbaçit, kush ia fali!    Janë vajzat e Tërbaçit, Si shtojzovalle të këngës, Kënga, kaluar ilaçit, Flori shpirti, mjalt i

Unë jam nga ZHARRËZA!

    “O shtëpi! Moj shtëpi!      Të kem një varr si ti”              Popullore    (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi   Unë jam nga  ZHARRËZA!         “O shtëpi! Moj  shtëpi!           Të kem një