DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

“Anarkia është debashkim, jo bashkim” Nga Frank Shkreli   Kohët e fundit, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Presidenti i Kosovës, Z. Hashim Thaçi ngritën mundësinë More »

PROBLEMI SHQIPTAR

PROBLEMI SHQIPTAR

Nga Frank Shkreli Duket se kombi shqiptar po përshkohet sot nepër njërën prej periudhave më të rrezikshme të historisë së tij.  Njoftohet se këtë javë, si edhe More »

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

Shënime nga Skifter Këlliçi   Pjesa e tretë dhe e fundit- C’nuk bëri dhe bëri Agolli pas vitit 1985 15 prill 1985. Diktatori Enver Hoxha “ngrë patkojtë More »

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

Nga Frank Shkreli Në të vërtetë nuk është Shqipëria që ka tre lobingje në Washington, por, sipas të dhënave në median shqiptare, janë tre partitë politike kryesore More »

SULLTAN  ENVER  EFENDIA  SHKATRROI  KISHAT  KATOLIKE  SHQIPTARE

SULLTAN ENVER EFENDIA SHKATRROI KISHAT KATOLIKE SHQIPTARE

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XIV PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë More »

 

Category Archives: Historia

DHURATAT PER STALININ E TITON NGA MUZEU I FRETENVE

 “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” PAPA GJON PALI II Nga Fritz Radovani   SHKODER 1945 – JANAR… ■Duhej “thye” brilanti i

KU MUNGON AT GJERGJ FISHTA

S’ KA  SHQIPTARË  SE… “HANË  ME  GISHTA” Pjesa VI Nga Fritz Radovani   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në

PRANVERA E VITIT 1981

Nga Mehmet Bislimi   Pranvera po vjen ngadalë. Si duket nuk mund të kalojë pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve të furishme në Kosovë, që në vazhdimësi kanë ndodhur gjatë muajit mars. Që nga viti

SHKOLLA SHQIPTARE “PA DYER’ E DRITARE” – 5

PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” Nga Fritz Radovani   ■Ishte e vështirë me shpetue nga

KJO ASHT DITA E MËSUESIT SHQIPTAR

1 DHJETOR 1909 HAPET  SHKOLLA  NORMALE  ELBASAN Nga Fritz Radovani   SHKOLLA SHQIPTARE NORMALE E ELBASANIT U HAP ME 1 DHJETOR 1909. DREJTORI I PARË I SAJ ASHT KENË ATDHETARI LUIGJ GURAKUQI. Mbas Kongresit të

Kuislingu patriot Kol Bib Mirakaj dhe partizani tradhtar Haxhi Lleshi

Nga Gjergj Thanasi   Komunistët shqiptarë, vetë Enver Hoxha personalisht e shtrembëruan aq shumë historinë e Shqipërisë gjatë Luftës së dytë Botërore, sa që ajo më shumë se histori i ngjante një romani skematik të

SI E SULMOI FAMILJEN PPSH ME SIGURIMIN E SHTETIT ANTISHQIPTAR

Nga Fritz RADOVANI Pjesa e IV   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…”   1967 “REVOLUCIONI

FAMILIA SHQIPTARE DHE AJO “REVOLUCIONARE E 1967”

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e III PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” ■Familja Shqiptare asht guri

KUR NJERIU ASHT VETEM SHIFER..?! Pjesa e dytë

Nga Fritz Radovani PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” ■“UJË TUE SHTERRË, NA TUE U MBYTË…”,

50 VJETORI I “REVOLUCIONIT IDEOLOGJIK E KULTUROR” NGA TERRORISTI ENVER HOXHA

Nga Fritz Radovani     PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…”   ■HAPJA E DOSJEVE tregon