ROLI I PREDIKUESVE SHQIPTARË NË LUFTËN E FUNDIT ME SERBINË I PAKONTESTUESHËM

ROLI I PREDIKUESVE SHQIPTARË NË LUFTËN E FUNDIT ME SERBINË I PAKONTESTUESHËM

Nga Arif Ejupi   Predikuesit shqiptarë të konfesionit, myslimanë, katolikë dhe ortodoksë njihen kudo në botë për     bashkëpunim dhe tolerancë ndërfetare. Edhe në luftën e fundit kundër More »

Mes letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë si lëvrimi më specitfik

Mes letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë si lëvrimi më specitfik

Ese- publicistika letrare e „Mjeshtres së Madhe“Vilhelme Vrana Haxhiraj Nga Gëzim Llojdia 1  “E vendosur midis letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë, publicistika letrare mbetet lëvrimi më specifik More »

Marine Le Pen ka ngecur në rrjetin  e shpifografisë së Beogradit

Marine Le Pen ka ngecur në rrjetin e shpifografisë së Beogradit

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Përmes faqes së internetit, u njoha me informacionin e mëposhtëm: “Kandidatja presidenciale Marine Le Pen ka deklaruar se kur të bëhet presidente More »

PËR FILMAT E KOHËS SË DIKTARURËS

PËR FILMAT E KOHËS SË DIKTARURËS

Nga Thanas L. GJIKA Falenderoj z. Agron Tufa për hapjen e diskutimit mbi vlerat e antivlerat e filmave shqiptarë të krijuar gjatë diktaturës komuniste. Ai ka të More »

“REVOLUCIONARI  I  1967” ISHTE  VETEM  TERRORIST

“REVOLUCIONARI I 1967” ISHTE VETEM TERRORIST

Nga Fritz Radovani   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë More »

 

Category Archives: Historia

QENDRESTAR I PALËKUNDUR, PËR LIRINË E DEMOKRACINË…

Nderim, në 92-vjetorin e vrasjes “Bajram Curr, o Bajam Curr, Emri yt s’harrohet kurrë!…” Nga Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues   1. Sado vite që të kalojnë, brez pas brezi, do të nderohet

BAJRAM CURRI SHTYLL’ E NACIONALIZMIT

Nga Fritz Radovani   MARS 1925: SHQIPNIA NË ZI… ■Dhe, këte Shqipni, nuk e kam gjetë kund ma sakt se tek Don Lazer Shantoja. … “Nji plakë dhe nji gocë kjajnë përditë në Shkoder… Nji

“REVOLUCIONARI I 1967” ISHTE VETEM TERRORIST

Nga Fritz Radovani   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” ■Kjo godinë asht THERTORIA e Enver

DHURATAT PER STALININ E TITON NGA MUZEU I FRETENVE

 “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” PAPA GJON PALI II Nga Fritz Radovani   SHKODER 1945 – JANAR… ■Duhej “thye” brilanti i

KU MUNGON AT GJERGJ FISHTA

S’ KA  SHQIPTARË  SE… “HANË  ME  GISHTA” Pjesa VI Nga Fritz Radovani   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në

PRANVERA E VITIT 1981

Nga Mehmet Bislimi   Pranvera po vjen ngadalë. Si duket nuk mund të kalojë pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve të furishme në Kosovë, që në vazhdimësi kanë ndodhur gjatë muajit mars. Që nga viti

SHKOLLA SHQIPTARE “PA DYER’ E DRITARE” – 5

PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…” Nga Fritz Radovani   ■Ishte e vështirë me shpetue nga

KJO ASHT DITA E MËSUESIT SHQIPTAR

1 DHJETOR 1909 HAPET  SHKOLLA  NORMALE  ELBASAN Nga Fritz Radovani   SHKOLLA SHQIPTARE NORMALE E ELBASANIT U HAP ME 1 DHJETOR 1909. DREJTORI I PARË I SAJ ASHT KENË ATDHETARI LUIGJ GURAKUQI. Mbas Kongresit të

Kuislingu patriot Kol Bib Mirakaj dhe partizani tradhtar Haxhi Lleshi

Nga Gjergj Thanasi   Komunistët shqiptarë, vetë Enver Hoxha personalisht e shtrembëruan aq shumë historinë e Shqipërisë gjatë Luftës së dytë Botërore, sa që ajo më shumë se histori i ngjante një romani skematik të

SI E SULMOI FAMILJEN PPSH ME SIGURIMIN E SHTETIT ANTISHQIPTAR

Nga Fritz RADOVANI Pjesa e IV   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit…”   1967 “REVOLUCIONI