Në kërkim të xhaxhait të zhdukur nga komunizmi!

Në kërkim të xhaxhait të zhdukur nga komunizmi!

Nga Mimoza Dajçi Tiranë, Shkurt 2018 Bazuar në programin e OKB për personat e vrarë e zhdukur nga komunizmi në Shqipëri, Stacioni Televiziv – BBC filloi xhirimet e More »

6  SHKURTI  1967  DHE  SKENDERBEU

6 SHKURTI 1967 DHE SKENDERBEU

Nga Fritz Radovani   REVOLUCIONI KULTURAL DHE IDEOLOGJIK NË SHQIPNINË “ATEISTE” ! Gjithkjo heshtje sot në Shqipninë e Gjergj Kastriotit dhe Atdheun e Nanë Terezes!? A thue More »

Pa Mitrovicën nuk ka kuptim Kosova

Pa Mitrovicën nuk ka kuptim Kosova

Politika kombëtare nuk duhet ta harroj për asnjë çast “çështjen Mitrovica”   Nga Nuri Dragoj, doktor i shkencave historike   Libri i Ramadan Kelmendit “Gërshetime faktesh në More »

NJË KUSHTRIM PËR KULTURË!

NJË KUSHTRIM PËR KULTURË!

Nga Frank Shkreli   Ditët e fundit jemi dëshmitarë të një përplasjeje tjetër në Shqipëri – jo të një natyre politike kësaj radhe, megjithse çdo gjë është More »

Rrugëtimi i marrëdhënieve politike mes dy shteteve shqiptare, në 10 vite

Rrugëtimi i marrëdhënieve politike mes dy shteteve shqiptare, në 10 vite

Nga Leonora Laçi, Shkodër Duke qenë se më datë 17 shkurt 2018 Kosova shënon 10-vjetorin e pavarësisë së shumë dëshiruar (2008-2018), preferova të gjejë këtë mënyrë festimi More »

 

Category Archives: Opinion

Shkollat shqipe duhet të mbajnë emra të figurave shqiptare e jo emërtime sllave me idologji komuniste

Nga Gjekë Gjonaj   Institucionet shkollore  me mësim në gjuhën shqipe në Malin e Zi ,  ende vazhdojnë të mbajnë emërtime sllave nga periudha e komunizmit. Kjo bëhej në bazë të kritereve ideologjike dhe kornizave

2018 VITI I GJERGJ KASTRIOTIT – SKENDERBEUT “550 VJET: 17 JANAR 1468”

Nga Fritz Radovani      M U E J    SHKURT 2 0 1 8:  K u j t o j m ë …   ■4 – 11 Shkurt 1945: Zhvillohet Konferenca e Jaltës, per të cilen

Shtet pa shtet

Nga Andon Dede, Nju York   Titulli mund të duket sikur nuk shkon, për të vërtetën e thjeshtë se dikush, me të drejtë, mund të më kthehet: ”Ore mik i dashur, ka apo nuk ka

UDHËKRYQI I KONTESTIT SHQIPËRI-GREQI

Nga UNITETI GLOBAL ALBAN UNIONI SHQIPTAR I SHOQËRISË CIVILE   Shekulli XXI u duk sikur do ta zgjidhte përfundimisht çështjen shqiptare. Dhe duhet pranuar që janë hedhur hapa të mëdhenj përpara. Më kryesori ndër ta

PSE DUHET SHTETËZUAR NAFTA DHE GAZI NË SHQIPËRI?

Nga Prof. Asoc. Dr. Vangjel Kici/ Toronto Nafta dhe gazi në Shqipëri duhen shtetëzuar, sepse ato janë e vetmja mundësi për ta nxjerr vendin nga kriza e thellë ekonomike. Ato janë e vetmja shpresë për

AT GJERGJ FISHTA: “MBRETI I POETËNVET SHQIPËTARË”

Frank Shkreli   Kështu e kishte cilësuar At Gjergj Fishtën Lefter L. Dilo, publicisti, historiani, studiuesi e muzeologu i njohur gjirokastrit në një artikull të titulluar “Patër Gjergji – ‘Mësues i të gjithë Shqiptarëve’, botuar

Diaspora shqiptare nuk duhet ta luan rolin e vajtorës apo rrahagjoksisë së kotë por të hynë në veprim për ti prirë politikës

Nga Nue Oroshi   Zëri i diasporës shqiptare historikisht ka qenë një zë i pastër dhe i kulluar që gjithmonë ka gjakuar dhe është kujdesur  për vendin, trollinë, shtëpinë,vëllain, motrën, dajën apo tezën. Mërgimtari apo

Përse shkruan bariu i maleve të Gumenicës Nuredin Veshaj?

Nga Albert HABAZAJ Edhe pse nuk përbën lajm… Para se të shprehemi se përse shkruan bariu i maleve të Gumenicës Nuredin Veshaj, dëshiroj të spjegoj shkurt, unë përse e bëj këtë shkrim për këtë njeri

Bëj gajret, ore burrë i dheut

Nga Prof. Dr. Eshref  Ymeri Jeta është shkollë Mosmirënjohja është dobësi e karakterit (Gëte) Para pak ditësh, nga një shoku im i vjetër nga Tirana, me të cilin jam njohur para shumë vitesh, mora një

MELBOURNE ME ROGER FEDERER… MA I BUKUR SE KURR !

Nga Fritz Radovani   28 JANAR 2018: Edhe pse temperatura në qytetin Melbourne ishte mbi 38 gradë celcius, rrugët e bukura ishin të mbushuna me tifozat e tenisit… Zhvillohej një finale e pritshme, per të