DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

“Anarkia është debashkim, jo bashkim” Nga Frank Shkreli   Kohët e fundit, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Presidenti i Kosovës, Z. Hashim Thaçi ngritën mundësinë More »

PROBLEMI SHQIPTAR

PROBLEMI SHQIPTAR

Nga Frank Shkreli Duket se kombi shqiptar po përshkohet sot nepër njërën prej periudhave më të rrezikshme të historisë së tij.  Njoftohet se këtë javë, si edhe More »

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

Shënime nga Skifter Këlliçi   Pjesa e tretë dhe e fundit- C’nuk bëri dhe bëri Agolli pas vitit 1985 15 prill 1985. Diktatori Enver Hoxha “ngrë patkojtë More »

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

Nga Frank Shkreli Në të vërtetë nuk është Shqipëria që ka tre lobingje në Washington, por, sipas të dhënave në median shqiptare, janë tre partitë politike kryesore More »

SULLTAN  ENVER  EFENDIA  SHKATRROI  KISHAT  KATOLIKE  SHQIPTARE

SULLTAN ENVER EFENDIA SHKATRROI KISHAT KATOLIKE SHQIPTARE

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XIV PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë More »

 

Category Archives: Diaspora

Nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life”, NY e festuan 7 Marsin me një program të pasur në Shqip

Ambasadorja dhe Konsullja e Përgjithshme e Kosovës në New York znj.Teuta Sahatqija midis nxënësve të shkollës shqipe “Alba Life” në ditën e shenjtë të Mësuesit! Nga Keze Kozeta Zylo   Shqipëria ime pse më je

SHKOLLA SHQIPE NË MËRGIM: SIMBOL I BASHKIMIT KOMBËTAR!

Nga  Ramiz DERMAKU   Me 25.02.2017. – U festua në mënyrë madhështore 9- Vjetori i ditës së Pavarësisë së Rep. së Kosovës në Filderstadt-Bonlanden në periferi të Shtutgardit. K.F.”Kosova” e Bernhausenit në bashkëpunim me shkollat

Presidenti Donald Trumpuron gratë për festën e 8 marsit

Gratë shqiptare festuan së bashku me “Marigonën” Mars 2017, New Jersey. Nga media mësuam se Presidenti i SHBA – Z. Danald Trump, uroj të gjitha gratë me rastin e festës së tyre në muajin mars, festë kjo

20 vjetori i shoqatës së mirënjohur “Ana e Malit” dhe kuvendi vjetor i saj, NY

Nga Kozeta Keze Zylo   Në restorantin Vanderbilt i cili duket sikur qëndron kryelartë buzë oqeanit Atlantik u mblodhën Ana Malasit për Kuvendin e tyre vjetor si dhe me këtë rast për të përkujtuar 20

NE TREGUAM SE E KEMI SHPIRTIN, PLOT ME DASHURI NJERËZORE…

Nga Filadelfia, përcjellje për në Atdhe, e të ndjerit ALTIN HAXHIRAJ Nga Llazar Vero publicist-Amerikë Për ne, janë gëzimet dhe hidhërimet!? Por gëzimi shtohet dhe hidhërimi pakësohet, me shokë dhe miq. Për t’u gëzuar së

NJË E DIELË TEK “BIJTË E SHQIPES”

Nga Vasil Filipi              Po bëja kohë që nuk kisha qenë tek shoqata “Bijtë e Shqies”. Puna, shkolla e fëmijëve, hallet dhe problemet e familjes ishin shkaku i kësaj shkëputje, prandaj vendosa që të dielën

Interviste me Kryetaren e Shoqates “Marigona” Znj.Sabije Veseli

Intervistë me Kryetaren e Shoqatës “Marigona” Znj. Sabije Veseli Nga Mimoza Dajçi New Jersey, Shkurt 2017 Sabije Veseli ka lindur në fshatin Livadhi të Strugës. Shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes dhe katër vitet e tjera

Filarmonia e Vjenës në Carnegie Hall

Nga Mimoza Dajçi   Pas shfaqes spektakolare që Filarmonia e Vjenës dha në Kryeqytetin Shqiptar edhe artëdashësit New York-ez patën kënaqësinë të shijonin këto ditë tingujt e Straussit, Mozartit dhe Beethovenit në Carnegie Hall Manhattan. Qindra të rinj

Presidenti Ruben Diaz Jr. shpalos axhendën 2017

Nga Mimoza Dajçi New York, 2017 Presidenti i Bashkisë më të madhe në New York dhe Albani – Bronx Borough President Ruben Diaz Jr, zhvilloi një Takim të hapur jo më larg se dje në një nga ambjentet e shkollës

“Bijtë e Shqipes” në Filadelfia me gëzim e dashuri, festuan 9 Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Nga Sadik Elshani   Që nga përvjetori i parë, shoqata “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia, me dashuri e madhështi, gjithmonë e feston ngjarjen e madhe të historisë sonë kombëtare: Shpalljen e Pavarësisë së Kosovësë. Kështu