DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

“Anarkia është debashkim, jo bashkim” Nga Frank Shkreli   Kohët e fundit, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Presidenti i Kosovës, Z. Hashim Thaçi ngritën mundësinë More »

PROBLEMI SHQIPTAR

PROBLEMI SHQIPTAR

Nga Frank Shkreli Duket se kombi shqiptar po përshkohet sot nepër njërën prej periudhave më të rrezikshme të historisë së tij.  Njoftohet se këtë javë, si edhe More »

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

Shënime nga Skifter Këlliçi   Pjesa e tretë dhe e fundit- C’nuk bëri dhe bëri Agolli pas vitit 1985 15 prill 1985. Diktatori Enver Hoxha “ngrë patkojtë More »

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

Nga Frank Shkreli Në të vërtetë nuk është Shqipëria që ka tre lobingje në Washington, por, sipas të dhënave në median shqiptare, janë tre partitë politike kryesore More »

SULLTAN  ENVER  EFENDIA  SHKATRROI  KISHAT  KATOLIKE  SHQIPTARE

SULLTAN ENVER EFENDIA SHKATRROI KISHAT KATOLIKE SHQIPTARE

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XIV PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë More »

 

Category Archives: Arti – Kultura

“Amza” e një dhimbjeje të madhe

   ” Vajet e pranverës mashtruese”  të Bajame Hoxha (Çeliku) Ese nga Përparim Hysi           Titulli i kësaj “eseje” është paksa metaforike. U mundova disi dhe them se duhet të kem qëlluar në

FRYMËZIM, DASHURI, DHIMBJE, JETË E ATDHE, NË KRIJIMET E POETEVE E SHKRIMTAREVE TONA

Meditim mbi librin “Kur flasin zemrat”. Shkruar nga Murat Gecaj Nga Kadri Tarelli   Para pak kohësh, në një takim miqsh në Durrës, Dr. prof. Murat Gecaj më dhuroi librin e tij të botuar së

NUK MUNDET DIELLI, EDHE PSE VONË LIND!

Kuvendim mbi librin “Dielli i Vonë” të poetes Merita Thartori (Kuçi) Nga Kadri Tarelli Poeten merita Thartori (Kuçi), e dipllomuar për letërsi, e kam njohur vite me parë në veprimtaritë e përbashkëta letrare artistike, që

Nëpër faqet e librit të një diplomati të njohur

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri Para pak kohësh më ra në dorë një libër interesant në anglisht, me titull “True Stories from Red Albania” (Ndodhi të vërteta nga Shqipëria komuniste). Autor i tij është dr.

PARTIA KOMUNISTE SHQIPTARE RA E SHKËRMOQUR NGA PESHA E KRIMIT TË VET

Studiuesi  Enver Lepenica me një libër të arrirë ”Eleminimi i Grupit Komunist  të “Të Rinjve” Refleksione Nga Qazim Shehu   Libri i sapodalë i autorit të mirënjohur Enver Memishaj –Lepenica, që mban edhe titullin e

Mes letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë si lëvrimi më specitfik

Ese- publicistika letrare e „Mjeshtres së Madhe“Vilhelme Vrana Haxhiraj Nga Gëzim Llojdia 1  “E vendosur midis letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë, publicistika letrare mbetet lëvrimi më specifik e më interesant”,- thotë studiuesja, Akademikja Floresha Dado.

Ç’ MERAK E TRETI DRITEROIN?

Meditim mbi epitafin e tij Nga Kadri Tarelli   Durrës më 10. 03. 2017 Ka pak kohë që Dritero Agolli, shkrimtari dhe poeti i shumënjohur ndër shqiptarët, ndërroi jetë për të mbetur i përjetëshëm në

NUK U BESOJA SYVE

Nga Bajame Hoxha (Çeliku)            Pas kaq vjetësh po hapen karta dhe unë pyes veten me keqardhje dhe më bën jashtëzakonisht përshtypje:si është e mundur që shumica e shkrimtarëve, njerëz me nivel të kenë

NJË LIBËR I RI PAK I ÇUDITSHËM

Nga Luan Çipi   Shtëpia Botuese ”ADA” nxori nga shtypi një libër të ri në prozë, me titullin “LULISHTARËT E ATDHEUT” përgatitur prej meje dhe me redaktore vajzën time, Arta Çipi. Shumëkush, kur vendos të

Një këngëtare e talentuar me zemër të plagosur rëndë

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Në mjediset shqiptare hasen shumë këngë të larmishme, gazmore, por aty-këtu edhe trishtuese, me ritëm të shpejtë dhe të ngadaltë, të cilat lidhen me ndofarë ngjarjesh nga jeta e