DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

DRITËRO AGOLLI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR

“Anarkia është debashkim, jo bashkim” Nga Frank Shkreli   Kohët e fundit, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Presidenti i Kosovës, Z. Hashim Thaçi ngritën mundësinë More »

PROBLEMI SHQIPTAR

PROBLEMI SHQIPTAR

Nga Frank Shkreli Duket se kombi shqiptar po përshkohet sot nepër njërën prej periudhave më të rrezikshme të historisë së tij.  Njoftohet se këtë javë, si edhe More »

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

AGOLLI- SHKRIMTAR I SHQUAR, POR MIDIS TE SHQUARISH…

Shënime nga Skifter Këlliçi   Pjesa e tretë dhe e fundit- C’nuk bëri dhe bëri Agolli pas vitit 1985 15 prill 1985. Diktatori Enver Hoxha “ngrë patkojtë More »

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

Nga Frank Shkreli Në të vërtetë nuk është Shqipëria që ka tre lobingje në Washington, por, sipas të dhënave në median shqiptare, janë tre partitë politike kryesore More »

SULLTAN  ENVER  EFENDIA  SHKATRROI  KISHAT  KATOLIKE  SHQIPTARE

SULLTAN ENVER EFENDIA SHKATRROI KISHAT KATOLIKE SHQIPTARE

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XIV PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë More »

 

Category Archives: Portert

DISTANCA MIDIS ËNDRRËS DHE REALITETIT

              Përvoja dhe shëmbulli i dmd SILVANA ÇUMANI Nga Llazar Vero Tani duket sikur nuk ka asgjë që nuk mund të realizoj Dr. Silvana Çumani. Por po të kthehesh pas në vite do të

QENDRESTAR I PALËKUNDUR, PËR LIRINË E DEMOKRACINË…

Nderim, në 92-vjetorin e vrasjes “Bajram Curr, o Bajam Curr, Emri yt s’harrohet kurrë!…” Nga Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues   1. Sado vite që të kalojnë, brez pas brezi, do të nderohet

BAJRAM CURRI SHTYLL’ E NACIONALIZMIT

Nga Fritz Radovani   MARS 1925: SHQIPNIA NË ZI… ■Dhe, këte Shqipni, nuk e kam gjetë kund ma sakt se tek Don Lazer Shantoja. … “Nji plakë dhe nji gocë kjajnë përditë në Shkoder… Nji

Nderim për figurën e shquar  të shkencës gjuhësore shqiptare,  Prof. Androkli Kostallari 

Nga Prof. Dr. Eshref Ymeri   Në përkujtim të 25-vjetorit të ndarjes nga jeta të Prof. Androkli Kostallarit më 22 mars 1992, sot në Tiranë organizohet prezantimi i vëllimeve I,II dhe V të veprave të

VAZHDOJ ME PA YLLIN SHQIPTAR !

Nga MARTIN  CAMAJ  (21 KORRIK 1925 – 12 MARS 1992)                   LARG ATYNE QË FLASIN SI UNË   Fishkllim ere ndër shelqe të ngrime me ujna prrojesh veshtoj, te zanafillja, truemje se si i

DUKE SHFLETUAR POETIN AGIM SHEHU TE ESSEJA “PËR GJINOKASTRËN”

Nga Luan Çipi   Vetëm një dashuri e pafundme dhe ndjenja e një nderimi të madh për një qytet, ku Agim Shehu kalon gati çerekun e jetës së vet, mund të shfaqet me kaq bukuri

PËR PROFESOR ISUF LUZAJN, KA VEND TË FLASËSH ÇDO DITË

NË 104 VJETORIN E LINDJES TE PROFESORIT TE MADH Nga Luan Çipi   Për çdo vlonjat dhe shqiptar që ka lexuar sadopak veprat e poetit, shkrimtarit, filozofit të shquar Isuf Luzaj dhe ka dëgjuar për

100- VJETORI I LINDJES SË PRESIDENTIT XHON F. KENEDI

“Mos pyet se çka mund të bëjë vendi yt për ty, por pyet se çfarë mund të bëjshë ti për vendin tëndë” Nga Frank Shkreli   Ky vit shënon 100-vjetorin e lindjes të Presidentit të

XHAXHAI IM, ILMI ÇIPI

Me rastin e 117 vjetorit të lindjes Nga Luan Çipi Xhaxhai im, Ilmi Çipi, pasardhës në një familjeje të hershme të lagjes Palorto, të qytetit Gjirokastër, ishte djali i dytë i Bejtash Çipit (pas Qamilit